Najlepsze płyty indukcyjne Samsung – ranking styczeń 2022

blog

Płyty indukcyjna to najnowocześniejsze rozwiązanie w kuchni. Zapewniają wysoką wydajność energetyczną, bardzo krótki czas gotowania i przede wszystkim bezpieczne użytkowanie. Wybór odpowiedniej płyty może być trudny, bo na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Wybraliśmy cztery najlepsze produkty firmy Samsung.

Płyta indukcyjna, elektryczna czy gazowa? Co wybrać?

Stojąc przed wyborem płyty kuchennej trzeba sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie jaka powinna być – indykcyjna, elektryczna czy gazowa. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Najbardziej tradycyjne rozwiązanie to kuchenka gazowa – jest tania i daje naturalne źródło ciepła. Ma jednak niską wydajność energetyczną, a palnik gazowy to otwarte źródło ognia i potencjalne niebezpieczeństwo. Z kolei płyty elektryczne zapewniają m.in. krótszy czas gotowania, niskie zużycie energii i łatwe czyszczenie powierzchni. Jednak długo się nagrzewają i można się o nie poparzyć, są też drogie w eksploatacji. Płyty indukcyjne zapewniają wysoką wydajność energetyczną, bardzo krótki czas gotowania i przede wszystkim bezpieczne użytkowanie. Minusy to stosunkowo wysokie ceny i konieczność zakupu odpowiednich garnków. Obecnie są jednak najczęściej wybierane do nowo aranżowanych kuchni.

Jak działa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej – pod szklaną płytą kuchenki znajdują się cewki wytwarzające pole elektromagnetyczne, które nagrzewa dno naczyń. Sama płyta pozostaje chłodna, jest więc o wiele bezpieczniejsza od kuchenki gazowej czy elektrycznej. W przypadku tego rozwiązania energia elektryczna wykorzystywana jest w pełni, więc gotowanie jest o wiele szybsze, nawet o 30%. Płyty indukcyjne są również bardziej estetyczne, a ich czyszczenie jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku płyt elektrycznych czy gazowych. Wymagają jednak stosowania naczyń ze stali ferromagnetycznej.

Najlepsze płyty indukcyjne Samsunga

W przypadku płyt indukcyjnych jednym z liderów rynku jest koreańska firma Samsung. Wybraliśmy cztery najlepsze modele dostępne w sklepie MATRIXMEDIA.PL. Najtańszy z nich to SAMSUNG NZ64K7757BK. Zapewnia m.in. 15 poziomów mocy grzania oraz funkcję Keep War, czyli podtrzymywanie idealnej temperatury potraw. Jest tu także strefa Flex Zone – otwarta powierzchnia podzielona na dwie strefy. Pozwala na ustawienie zarówno kilka małych naczyń jak i jednego o niestandardowych rozmiarach. Jest też funkcja Quick Start, minutnik czy możliwość zaprogramowania czasu gotowania.

Kolejny model to SAMSUNG NZ64R9787GK. To płyta indukcyjna do zabudowy, którą wyróżniają m.in. dwie powierzchnie Flex Zone, co daje znacznie większą elastyczność korzystania z niej. Ponadto płyta automatycznie wykrywa liczbę, rozmiar i kształt garnków i patelni, zapewniając równomierne gotowanie. Jest też bezprzewodowa łączność Bluetooth, która pozwala na jednoczesne uruchamianie płyty i okapu oraz łączność Wi-Fi, dzięki której można sterować płytą z dowolnego miejsca i w dowolnej chwili.

Model SAMSUNG NZ64N9777BK zapewnia bardziej precyzyjną i intuicyjną kontrolę. Technologia Virtual Flame za pomocą diod LED sygnalizuje, z jaką mocą grzeje każde pole. Światło przypominające płomień wyświetlany na ściance garnka zmienia swoją wysokość i barwę w zależności od ustawienia. Dzięki temu wiadomo, które pole jest włączone i z jaką mocą pracuje. Jest tu także strefa Flex Plus – szeroka, otwarta przestrzeń, która zapewnia znacznie większą elastyczność i efektywność. Pomieści różnej wielkości naczynia, potrafi także rozpoznać ich liczbę, wielkość i kształt. W efekcie wszystko podgrzewane jest równomiernie, bez „zimnych” stref. Dotykowa regulacja mocy typu slider pozwala z kolei szybo i precyzyjnie kontrolować temperaturę gotowania. Wystarczy przesunąć palcem wzdłuż podświetlanego regulatora.

Najdroższy z proponowanych modeli to SAMSUNG NZ84J9770EK z serii Samsung Chef Collection. Tutaj także zastosowano innowacyjną technologię wirtualnego płomienia (Virtual Flame), który za pomocą diod LED sygnalizuje moc z jaką pracuje każdy palnik. Jest tu duża otwarta przestrzeń Wide Flex Zone, dzięki której można gotować w wielu naczyniach jednocześnie. Pomieści garnki oraz patelnie różnych kształtów, o rozmiarach przekraczających możliwości zwykłych płyt grzewczych. Z kolei magnetyczne pokrętło pozwala dokładnie kontrolować ustawienia mocy płyty indukcyjnej w każdym miejscu na jej powierzchni. Dodatkowo przycisk szybkiego startu zmniejsza liczbę wciśnięć potrzebnych do ustawienia maksymalnej mocy. Błyskawicznie ustawia ją na najwyższy stopień, pozwalając jednocześnie na stopniowe obniżanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.