Aparat kompaktowy – jaki zabrać w podróż?

aparat kompaktowy sony

Podróż, niezależenie od tego, czy do Ustronia czy do Tokio, wiążę się najczęściej ze zdjęciami. Dobrej jakości lustrzanki zajmują niestety zbyt wiele miejsca i nie zawsze jesteśmy je w stanie zabrać ze sobą. W takich wypadkach najlepiej sprawdzą się praktyczne, kompaktowe aparaty, które z roku na roku są w stanie wykonać coraz lepszej jakości fotografie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Sprawdźmy!

Ilość megapikseli

 

Wiele osób przy wyborze aparatu cyfrowego kieruje się przede wszystkim ilością megapikseli. Nie zawsze jest to jednak rozsądne podejście, zwłaszcza w przypadku aparatów kompaktowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ilość megapikseli jest jedynie określeniem rozdzielczości. Jeśli zależy nam na wydruku obrazu o wielkości kartki a4, to wystarczające okaże się jedynie 6 Mpx. Przy wyborze aparat do podróży nie musimy więc brać tego parametru pod uwagę, zwłaszcza że praktycznie wszystkie kompakty w obecnej chwili dysponują większą ilością megapikseli.

Zoom cyfrowy i optyczny w aparatach kompaktowych

 

Na uwagę jednak na pewno zasługuje zoom w aparacie. Podczas wycieczek nie wszystkie miejsca będziemy mogli obserwować z bliskiej odległości. W takich przypadkach pomocne okaże się dobrej klasy przybliżenie. Powinniśmy jednak pamiętać, że zoom zoomowi nierówny. Dobrze więc zwrócić uwagę na to, jakiego jest on rodzaju. Zoom optyczny uzyskiwany jest dzięki pracy obiektywu, dzięki czemu jakość obrazu nie ulega pogorszeniu. Zupełnie inaczej jest w przypadku zoomu cyfrowego, który wykonywany jest za pomocą oprogramowania aparatu. W tym wypadku jakość zdjęcia ulega znacznemu pogorszeniu. Od takich rozwiązań z całą pewnością powinniśmy trzymać się z daleka.

Wytrzymałość baterii a wielkość ekranu LCD

W tyn wypadku nie możemy mieć wszystkiego. Im większy ekran LCD będzie posiadał nasz aparat, tym krócej będziemy cieszyć się możliwością wykonywania zdjęć bez zmiany akumulatorów. Jeśli zależy nam więc na długim czasie pracy, wybierzmy nieco mniejszy ekran lub korzystajmy z wizjera.

Rozmiary kompaktów

 

To jeden z bardziej kluczowych parametrów, o których warto pamiętać przy wyborze aparatu kompaktowego do podróży. Niedopominająca się walizka lub kolejna torba na ramieniu nie należy do najwygodniejszych sposobów poruszania się w żadnym terenie. Dobrym pomysłem jest postawienie na aparat, którego obiektyw całkowicie chowa się w obudowie, dzięki czemu nie będzie on narażony na dodatkowe uszkodzenia.

Nasze propozycje aparatów kompaktowych

 

Jedne z bardziej praktycznych modeli ma w swojej ofercie Sony. Warto przyjrzeć się modelowi Sony DSC-WX350 . Już na wstępie warto zauważyć, że model często sprzedawany jest z kartą 32 GB pamięci, dzięki czemu na pewno nie braknie nam miejsca na zdjęcia i filmy. Sporą zaletą jest też dwudziestokrotny zoom optyczny i możliwości nagrywania filmów w jakości 4K. Aparat posiada dodatkowo bardzo dobrą redukcję szumu, dzięki czemu Wasze zdjęcia zawsze będą prezentować się świetnie.

Jeśli zależy nam na większym zoomie i możemy wydać więcej pieniędzy, to z całą pewnością możemy zwrócić uwagę na SONY DSC-HX400V. W tym wypadku fotografowany obiekt możemy powiększyć aż 50 razy bez utraty jakości. Dużym plusem jest oczywiście możliwość nagrywania filmów w jakości HD. Za ten model musimy jednak zapłacić dwa razy więcej niż za poprzedni.

Aparaty kompaktowe – sprawdź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.