Jak zmieniały się telefony komórkowe?

jak zmieniały się telefony komórkowe

Pierwszy telefon komórkowy wzorowany był na komunikatorze kapitana Kirka z serialu Star Trek. To obrazuje jak bardzo futurystycznym pomysłem w latach 70. była komunikacja bezprzewodowa. Od tamtego czasu jednak wiele się zmieniło. Komórki z drogiej cegły przeistoczyły się w tanie smartfony, w których funkcja wykonywania rozmów jest tylko jedną z wielu. Jak zmieniały się telefony komórkowe i dokąd zmierza ich ewolucja? Sprawdźcie!

 

1. Motorola DynaTAC (1973 r.) – cegła z anteną

 

„Joel, tu Marty. Dzwonię z telefonu komórkowego, prawdziwego przenośnego telefonu komórkowego” – tak właśnie brzmiała pierwsza rozmowa, która wykonana została za pomocą komórki. W 1973 Martin Cooper zaprezentował swój wynalazek publicznie, ale do produkcji został on wprowadzony dopiero dekadę później. Cena Motoroli sięgała 4000$ i była to suma zawrotna jak na tamte czasy. Za pomocą tego urządzenia można było przeprowadzić zaledwie półgodzinną rozmowę.

 

2. Nokia 2110 (1992 r.) – początek SMS-ów

 

Pojawienie się krótkich wiadomości tekstowych, które jeszcze kilka lat temu były bardzo popularne, zawdzięczamy Nokii. Pierwszy SMS to życzenia świąteczne. Od modelu 2110 już wszystkie telefony tej marki posiadały tę funkcję, a konkurencja nie pozostawały w tyle i również wprowadziła tę innowację. Wraz z rozwojem technicznych możliwości spadła również cena telefonu i jego wymiary.

 

3. Nokia 6110 (1997 r.) – z grą „Snake”

 

Dziś trudno nam wyobrazić sobie telefon, w którym nie byłoby gier. Nie zawsze jednak tak było. Najbardziej kultowa gra na komórki pojawiła się dopiero w 1997 roku. W snejka grali wtedy wszyscy, a niektóre rekordy robiły naprawdę duże wrażenie.

 

4. Nokia 3310 (2000 r.) – niezniszczalna

 

W Polsce przez wiele lat najpopularniejszym telefonem była Nokia 3310. Przez wielu uznawana była za niezniszczalną. Mogła upaść nam wielokrotnie nawet ze sporej wysokości i nie ulegała żadnemu uszkodzeniu.

 

5. iPhone (2007 r.) – unifikacja

 

Przed 2007 rokiem telefony różniły się od siebie znacząco. Niektóre z nich miały klawiaturę, inne ekran dotykowy, jednak wszystko uległo zmianie, gdy Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPhone’a. To urządzenie nie posiadało rewolucyjnych rozwiązań, jednak poza swoimi funkcjonalnościami było również estetyczne, posiadało przyjazny system operacyjny.

 

6. Inwazja smartfonów (2007 r.)

 

Dzisiaj praktycznie każdy z nas ma smartfona, który zastępuje nam tak naprawdę komputer. Możliwości nowych telefonów ciągle się zwiększają, podobnie jak ekrany. Ich rozmiar jest ogromny, by umożliwić wygodne korzystanie z przeglądarki internetowej. W przyszłości telefony będą przejmowały funkcję kolejnych urządzeń

Telefony komórkowe – zobacz,co mamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.