Nowoczesne kino domowe. O czym trzeba pamiętać?

kino domowe

Kino domowe to marzenie każdego fana filmów i seriali. Kiedyś było to rozwiązanie tylko dla nielicznych ze względu na astronomiczne sumy, jakie trzeba było wydać za wysokiej klasy obraz i dźwięk. Obecnie coraz częściej możemy cieszyć się wspaniałą jakością za rozsądną cenę. O czym należy pamiętać przy wyborze kina domowego, by być zadowolonym z takiego zakupu? Przeczytajcie poniższy tekst, by się tego dowiedzieć.

 

1. Przestrzenny dźwięk – podstawa kina domowego

 

Wiele osób zaczyna swoją przygodę z kinem domowym od kwestii związanych z obrazem, jednak to dźwięk uznawany jest za ten element, który ma największy wpływ na wrażenie przestrzenności. W jaki sposób uzyskać taki efekt? Przede wszystkim musimy pomyśleć o kilku rodzajach głośników i amplitunerze. Na pewno źródła dźwięku, które są zamontowane w naszym telewizorze nie będą wystarczające.

  • amplituner – to element, od którego powinniśmy zacząć, ponieważ to serce systemu audio w naszym kinie domowym.Odpowiada za wzmocnienie i rozdzielanie dźwięku. Przed zakupem pozostałych elementów warto sprawdzić, ile wyjść ma nasze urządzenie;
  • głośniki podłogowe – zazwyczaj występują podwójnie i stawia się je pod telewizorem. Dzięki nim uzyskiwany jest efekt stereo;
  • głośnik centralny – wydobywają się z niego wysokie i średnie tony;
  • głośniki podstawkowe – warto umieścić nieco dalej od telewizora i skierować na osoby siedzące na kanapie. Dzięki nim uzyskamy efekt przestrzenności.
  • subwoofer – to urządzeniem, które odpowiada za najniższe dźwięki.;

2. Telewizor HD – głębia obrazu

 

Telewizory stają się coraz większe i w tym wypadku rozmiar ma znaczenie. Nie jest to jednak jedyny parametr, na który powinniśmy zwracać uwagę. Prawidłowe odwzorowanie barw jest również ważne. Obecnie wiele modeli może się już pochwalić wyświetlaniem obrazu w jakości 4K. Popularne stają się również zakrzywione ekrany, dzięki którym możemy łatwiej ulegać wrażeniu, że jesteśmy uczestnikami wydarzeń z filmu. Smart TV, które obecnie można znaleźć w sklepie świetnie również współpracują z innymi urządzeniami lub łączą się z domowym wi-fi.

 

3. Zestawy z kablami i bez kabli

 

Na rynku możemy znaleźć gotowe zestawy kina domowego, dzięki którym będziemy mieć pewność, że wszystkie komponenty będą ze sobą idealnie współpracować. Musimy się oczywiście zastanowić nad tym, ile jesteśmy w stanie wydać, a także, na jakim dźwięku nam zależy. Ekonomiczne rozwiązania są dostępny już za 3-4 tysiące złotych. Na pewno jednak nie docenią ich kinomani. Inna ważną kwestią jest również fakt połączenia telewizora z głośnikami. Bardzo praktycznym rozwiązaniem w tym wypadku jest bluetooth .Dzięki niemu unikamy konieczności doprowadzenia masy kabli do każdego elementu zestawu. Takie wyjście jest jednak dostępne jedynie w przypadku niższej i średniej półki cenowej.

Osoby zastanawiające się nad tym jakie kino domowe wybrać zapraszamy do odpowiedniego artykułu :-)!

Kina domowe- zobacz,co mamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.