Jaki oczyszczacz powietrza wybrać dla alergika?

oczyszczacze-powietrza-dla-alergikow

Życie alergików nie jest usłane różami. Szczególnie duże problemy mają osoby uczulone na substancje unoszące się w powietrzu. Mogłoby się wydawać, że nie mają, jak się przed nimi ukryć. Na szczęście opracowano urządzenia, które potrafią wyeliminować alergeny z pomieszczeń.

 

Alergie dotyczą połowy z nas

Według statystyk liczba cierpiących na różne alergie stanowi już około połowę populacji Polski. Ma to związek z rozwojem cywilizacji, stylem życia współczesnych ludzi oraz postępującym zanieczyszczeniem środowiska. Nie bez powodu najwięcej przypadków alergii stwierdza się w bogatych krajach, gdzie funkcjonuje wielki przemysł. Najbardziej narażeni są mieszkańcy miast, u których nawet 5 razy częściej wykrywa się uczulenia, niż u osób żyjących na wsiach.

Dzisiejsza medycyna jest w stanie skutecznie diagnozować alergików, dzięki czemu chorzy są w stanie ograniczyć uciążliwości związane z uczuleniami, a przede wszystkim powstrzymać ryzyko dalszego rozwoju i pojawienia się kolejnych schorzeń, w tym np. astmy.

Rodzaje alergii

Uczulenia mają różny charakter. Reakcje alergiczne może wywoływać np. pokarm, jad owadów, kosmetyki, produkty chemiczne, czy leki. W tym artykule skupimy się na alergiach wziewnych związanych z kurzem, sierścią, roztoczami i pyłkami roślinnymi. Są to bowiem alergeny, które można wyeliminować ze środowiska domowego za pomocą oczyszczaczy powietrza.

Oczyszczacz broni nie tylko przed smogiem, ale też przed alergenami

Oczyszczacze powietrza zyskały szczególną popularność ze względu na problem powstawania smogu w okresie zimowym. Są to natomiast urządzenia, które mają szerokie zastosowanie i warto z nich korzystać przez cały rok (tym bardziej, że smog również jest zjawiskiem całorocznym). Alergicy najbardziej docenią ich zalety, gdyż zaawansowane systemy filtracji powietrza pozwolą zamienić ich domy w oazy, gdzie będą mogli odetchnąć pełną piersią.

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Na czym polega działanie oczyszczaczy? Urządzenie za pomocą specjalnego wentylatora zaciąga powietrze do swojego wnętrza, a następnie oddaje je na zewnątrz. W trakcie tego procesu powietrze przechodzi przez jeden lub kilka filtrów, które usuwają z niego szkodliwe związki. Niektóre modele do walki z alergenami wykorzystują też wbudowany jonizator zabijający zarodniki grzybów i wirusów oraz niszczący czynniki chorobotwórcze występujące na ścianach lub podłodze.

Filtry w oczyszczaczu Karcher

Jakie filtry powinien mieć oczyszczacz dla alergika?

Przy wyborze oczyszczacza dla alergika istotna jest liczba filtrów zastosowanych w urządzeniu. Najlepiej, by posiadało ono wysokiej klasy filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter). Produkuje się go z włókna szklanego lub poliprepylenu. Ze względu na drobny rozmiar porów wynoszący ok. 0,3 mikrometra powstrzymuje on przenikanie kurzu, a nawet pierwotniaków, grzybów, roztoczy, bakterii, wirusów i dymu papierosowego.

Kolejnym filtrem, w który powinien być wyposażony oczyszczacz dla alergika jest wkład z węglem aktywnym. Służy on do usuwania różnych substancji lotnych, głównie zanieczyszczeń chemicznych oraz do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów – np. powstałych w wyniku palenia tytoniu.

Nawilżacze i oczyszczacze powietrza

W sprzedaży są dostępne urządzenia z filtrem wodnym. Oddzielają one cząsteczki kurzu od powietrza poprzez przepuszczanie go przez pewnego rodzaju kurtynę wodną. W tych modelach nie trzeba okresowo wymieniać filtrów, a jedynie wodę. Filtr tego typu nie stanowi jednak bariery dla drobnoustrojów.

Oczyszczacze mogą też regulować wilgotność

Niektóre modele są w stanie dodatkowo regulować wilgotność pomieszczenia, co ma duże znaczenie dla alergików. Śluzówka nosa w naturalny sposób powstrzymuje zanieczyszczenia przed dostawaniem się do organizmu. W suchych pokojach dochodzi do jej wysuszenia, w wyniku czego nie działa prawidłowo, dlatego mogą się w nich nasilać objawy alergii.

Oczyszczacz dla alergika a powierzchnia pokoju

Przed zakupem oczyszczacza koniecznie trzeba sprawdzić jego parametry określające wydajność. Urządzenie należy odpowiednio dobrać do rozmiarów pomieszczenia, w którym będzie pracować. Podawana przez producenta wartość maksymalnej powierzchni powinna być większa lub przynajmniej taka sama jak powierzchnia pokoju, gdzie postawimy oczyszczacz. Na rynku dostępne są zarówno urządzenia do wnętrz poniżej 20 m2, jak i 60 m2, więc znalezienie odpowiedniego modelu nie powinno stanowić większego problemu.

Oczyszczacze powietrza są doskonałym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ są w stanie skutecznie eliminować alergeny z domowego środowiska. Dzięki nim pozbędziemy się sierści zwierząt, kurzu, a nawet sezonowych pyłków. Ceny urządzeń dostępnych na rynku stają się coraz bardziej atrakcyjne. Dziś bez trudu znajdziemy produkty poniżej tysiąca złotych. Oczyszczacze są jednak warte każdych pieniędzy, a te droższe posiadają przydatne funkcje, jak np. sterowanie za pomocą smartfona, laserowe czujniki do pomiaru jakości powietrza, czy tryb nocny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.