Jak wybrać dobry statyw dla Twojego aparatu?

jaki statyw do aparatu wybrać

Zakup statywu jest sprawą tylko pozornie prostą. Na rynku mamy mnóstwo modeli do wyboru, więc wystarczyłoby udać się do pierwszego lepszego sklepu ze sprzętem fotograficznym i „coś” wybrać. To „coś” – czyli statyw – powinno być jednak zakupem dobrze przemyślanym, ponieważ pozwoli nam podnieść komfort robienia zdjęć. Nie wiesz, jak wybrać dobry statyw dla Twojego aparatu? Poniżej kilka wskazówek.

Jaki statyw do aparatu wybrać –  popularne opinie

Jeżeli decydujemy się na zakup statywu, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na trzy parametry: wagę, udźwig oraz wysokość.

Waga

Mogłoby się wydawać, że dobry statyw to statyw lekki, który można swobodnie przenosić. Tutaj pojawia się problem, ponieważ ciężar statywu świadczy o jego stabilności, a ta powinna być dla nas kluczowa. Im statyw cięższy, tym stabilniejszy. Tutaj musimy sprawdzić wagę naszego aparatu. Nie ma sensu kupować ciężkiego statywu dla lekkiej lustrzanki. Idealnie sprawdzi się tutaj statyw SONY VCT-VPR1, który gwarantuje najlepszą stabilizację drgań, a zdalny pilot rozwiązuje problem robienia zdjęć własnych w pojedynkę.

Udźwig

Udźwig idzie w parze z wagą i oznacza maksymalne obciążenie statywu. Dla statywów lekkich i stołowych jest to zazwyczaj ok. 10 kg, natomiast dla droższych modeli nawet do 20 kg. Należy pamiętać, że waga aparatu powinna być liczona z najcięższym obiektywem! Dodatkowe akcesoria takie jak lampa błyskowa, dużych rozmiarów równiez obciążają nasz statyw.

Wysokość

Tutaj liczą się trzy rzeczy. Długość złożonego statywu, maksymalna wysokość oraz wysokość minimalna. Świetne parametry posiada statyw SONY VCT-R100. Ten model nie zajmuje wiele miejsca, a jego wielkość po złożeniu to zaledwie 35,5 cm przy wadze 660 g. SONY VCT-VPR1 posiada na przykład minimalną wysokość 43,5 cm i maksymalną 146,5 cm. Dzięki temu pozwala wykonać dobrze wykadrowane zdjęcia nawet w trudno dostępnych miejscach.

Innymi elementami statywu na które warto zwrócić uwagę przed zakupem są:

Nogi

Najlepiej, aby składały się z trzech części o stabilnych połączeniach. Liczą się też kąty, pod jakimi można je ustawić. Mały kąt to lepsze wykorzystanie wysokości statywu, duży – pozwala na robienie zdjęć z żabiej perspektywy.

Stopki

Tutaj trzeba mieć na uwadze podłoże, na którym będziemy stawiać nasz statyw. Zazwyczaj wystarczają gumowe końcówki nóg. Na miękkim podłożu i lodzie sprawdzą się długie kolce, na śniegu – talerzyki, a w pomieszczeniach – płaskie, gumowe stopki.

Głowica

Dobra głowica powinna być dosyć ciężka. Do wyboru mamy głowicę kulową – pozwala szybko zmienić położenie aparatu we wszystkich trzech wymiarach lub trzykierunkową – każdy z wymiarów ustawia się osobno (idealna do pracy w studio).

Jak widać, dobry statyw musimy dostosować do naszego aparatu oraz warunków, w jakich najczęściej robimy zdjęcia. Jeśli nadal nie wiesz, jak wybrać dobry statyw dla Twojego aparatu, skorzystaj z pomocy ekspertów z Matrix Media. Ich doświadczenie i zaangażowanie to gwarancja, że wybierzesz najlepszy model, który pozwoli Ci wykonać zachwycające zdjęcia.

Zapoznaj się z ofertą statywów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.