Ładowarki indukcyjne. Zalety i wady

ladowarki-indukcyjne

Ładowarki indukcyjne to urządzenia, dzięki którym naładujemy swojego smartfona bez podłączania go gdziekolwiek. W końcu nie zawsze mamy dostęp do kabla albo złącza USB. Jeśli ikonka rozładowanej baterii wywołuje u nas stany lękowe, warto dowiedzieć się więcej o tym gadżecie, tym bardziej, że jest nie tylko łatwy w obsłudze, ale też bardzo przystępny cenowo. Jakie więc są jego wady i zalety?

Jak działa ładowarka indukcyjna?

Nie jest już konieczne podłączanie smartfona do ładowania za pomocą kabli, ponieważ ładowarka bezprzewodowa działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. To metoda mniej skuteczna niż używanie ładowarek przewodowych, bo jej sprawność szacuje się na ok.40%, ale mimo to umożliwia naładowanie urządzenia w nieskomplikowany sposób. Dwukolorowa dioda informuje o stanie pracy ładowarki: w trakcie ładowania świeci się na niebiesko, gdy proces się zakończy- na zielono. Czy ładowarka indukcyjna to gadżet dla każdego? Jak najbardziej. Kompatybilność ze smartfonem kryje się pod oznaczeniem Qi, które znajdziemy na pudełku z ładowarką. Teoretycznie odnosi się tylko do nowszych modeli, ale posiadacze starszych mogą dorobić sobie funkcję bezprzewodowego ładowania poprzez specjalne etui lub nakładkę. Przyczepia się je na tylnej części obudowy i gotowe.

Bezprzewodowe ładowarki Samsunga

Technologia szybkiego ładowania nie jest obca firmie Samsung. Chociaż w kwestii ładowarek indukcyjnych sporo jeszcze do zrobienia, to na rynku funkcjonują trzy modele, na które warto zwrócić uwagę.

Sprawdź bezprzewodowe ładowarki w Matrix Media

Samsung EP-PG920IWEGWW

Ładowarka indukcyjna Samsung Wireless Charging Pad Galaxy S6 wyróżnia się eleganckim designem i nowoczesnym kształtem. Jest dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych, białej i czarnej, i, jak sama nazwa wskazuje, pracuje z Samsungiem Galaxy S6. Wystarczy położyć smartfona na urządzeniu, by rozpoczęło się ładowanie. Wariant przydatny szczególnie, gdy przebywamy poza domem. Za te niecałe 90g wygody zapłacimy ok. 100zł.

Samsung Wireless Charging Pad Galaxy S6

Samsung EP-PA510BWEGWW

O walory estetyczne Samsung zadbał też w przypadku ładowarki Wireless Charger w miniaturowym rozmiarze. Moc 5V pozwala naładować smartfona znacznie szybciej ( producent mówi o ok.180 minutach), co w przypadku ładowarki indukcyjnej stanowi spore osiągnięcie. Działa z kilkoma modelami telefonów: Galaxy S6, S6 edge oraz S6 edge+, ale ma jedną, podstawową wadę. Aby szybko i bezprzewodowo naładować te modele, musimy użyć zasilacza, czyli, innymi słowy, ładowarki przewodowej. Jeśli nie zaburza nam to idei posiadania ładowarki indukcyjnej, mini sprzęt od Samsunga świetne sprawdzi się w delegacji, na wakacjach albo, po prostu, na codzień. Kupimy go za ok.90zł, w kolorze białym lub czarnym.

Samsung Wireless Charger

Samsung EP-NG930BWEGWW

Urządzenie Samsung Wireless Charger Stand wyróżnia się możliwością ładowania smartfona pod kątem. Czy ustawimy go w pionie, czy w poziomie, dzięki podnoszącej się podstawce ładującej nie musimy przerywać pracy na telefonie, oglądania na nim filmów albo przeglądania zdjęć. Ładowarka jest kompatybilna z dwoma modelami Samsunga: Galaxy S7 i S7 edge. Waży najwięcej, w stosunku do poprzedników, bo 167g i też najwięcej kosztuje. Kupimy ją za ok. 150zł.

 Samsung Wireless Charger Stand

Zalety i wady ładowarek indukcyjnych

Niewątpliwą zaletą ładowarek indukcyjnych jest ich bezprzewodowość, mały rozmiar i możliwość użycia niezależnie od miejsca, w jakim się znajdujemy. Mają jednak kilka wad, o których trzeba wspomnieć, zanim zdecydujemy się na zakup takiego gadżetu.

Ładowarki indukcyjne, wbrew pozorom, nie są do końca bezprzewodowe. Musimy pamiętać, że aby ich użyć, należy je najpierw podłączyć do gniazdka. Dodatkowo, ładowanie następuje, gdy smartfon leży bezpośrednio na urządzeniu lub w niewielkiej odległości od niego. Drobne ruchy i zmiany położenia telefonu na ładowarce mogą spowodować przerwanie procesu. Nad korzystaniem z takiego rozwiązania powinny się też zastanowić osoby z elektronicznymi stymulatorami serca, ponieważ ładowarki indukcyjne mogą zaburzać ich pracę. Czy warto więc w nie inwestować? Tak, jeśli lubimy wszelkie elektroniczne gadżety i nie zależy nam na błyskawicznym ładowaniu naszego smartfona. Przy okazji, taka ładowarka to całkiem niezły pomysł na prezent. W przeciwnym wypadku, przemyślmy, czy korzystanie z ładowarki przewodowej rzeczywiście jest dla nas problematyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.