Obiektywy do aparatów cyfrowych Sony – które wybrać?

obiektywy Sony

Lustrzanka z definicji ma znacznie większe możliwości, aniżeli aparat kompaktowy. Rzecz w tym, że mnogość funkcji w korpusie to tylko połowa sukcesu. Druga połowa to dobry obiektyw.

Czy standardowe obiektywy wystarczają?

Kupując lustrzankę masz dwa wyjścia – zakup samego korpusu i odrębne dokupienie do niego obiektywu lub nabycie zestawu, który od razu zawiera obiektyw. To drugie rozwiązanie rzadko jednak uwzględnia wysokiej klasy optykę, najczęściej są to tak zwane obiektywy kitowe, a więc odpowiednie „na start”, ale już niekoniecznie dla osób, które wychodzą poza poziom wstępnego uczenia się fotografii. Sytuacja wygląda podobnie w p[przypadku wszystkich dużych marek – Sony, Canon, Nikon.

Czy więc wystarczą standardowe obiektywy? Na samym początku tak. Ale jeśli zamierzasz często korzystać z aparatu lub jeśli Twoje umiejętności wychodzą powyżej absolutnych podstaw, sięgnij po coś więcej.

Obiektywy Sony i Minolta

Skoro piszemy o aparatach Sony, warto zwrócić uwagę na fakt, że można do nich montować nie tylko obiektywy tej samej marki, lecz również te spod znaku Minolty. Te ostatnie z racji tego, że marka zniknęła z rynku fotograficznego, mogą być tańsze. Bierz jednak pod uwagę, że skoro to sprzęt już nieprodukowany, dostępne egzemplarze zazwyczaj pochodzą z drugiej ręki. To z kolei oznacza, że musisz bardzo starannie zbadać jego stan.

Decydując się na obiektywy Sony omijasz wspomniany problem – w specjalistycznych sklepach łatwo znajdziesz nowe egzemplarze, przy których zakupie możesz skupić się na parametrach, a nie na kontrolowaniu stanu.

Obiektywy i ich podstawowe parametry

Wielu początkujących amatorów fotografii skupia się wyłącznie na ogniskowej, a więc zakresie zoomowania. Jakkolwiek cecha ta jest ważna w kontekście zastosowania obiektywu (robieniu zdjęć z bliska lub z daleka), błędem jest ignorowanie innych parametrów.

Bardzo ważną cechą jest jasność obiektywu. Gdy jest ona na rozsądnym poziomie, łatwiej wykonuje się zdjęcia w warunkach słabego oświetlenia. Parametr ten określany jest symbolem f/x, na przykład f/2.4. Obiektywy z parametrem na poziomie 2.8 lub niższym są obiektywami jasnymi. Im wyższa liczba, tym ciemniejszy obiektyw. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych aparatach można ustawiać ilość wpadającego światła poprzez regulację przesłony.

Obiektywy i ich kąt widzenia

Część osób może zainteresować również kąt widzenia obiektywu. O ile standardowe obiektywy zapewniają kąt wynoszący od 35 do 64 stopni, o tyle na rynku dostępne są także obiektywy szerokokątne, które idealnie sprawdzają się przy robieniu fotografii panoramicznej, czy przy próbie dobrego odwzorowania wnętrza małego pomieszczenia.

Jak działają obiektywy szerokokątne? Po prostu ich kąt widzenia jest szerszy od tradycyjnych odpowiedników. Przykładem skrajnie poszerzonego kata widzenia są tak zwane obiektywy fish eye, których kąt widzenia dochodzi nawet do 180 stopni.

Akcesoria fotograficzne Sony – sprawdź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.