Oczyszczacze powietrza – domowa walka ze smogiem

oczyszczacz1

Idzie zima a z nią… smog! To niestety problem, który w naszym kraju obecny będzie jeszcze długo. Według badań wśród 100 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 29 znajduje się w Polsce! Możemy jednak przynajmniej w domu zdrowo oddychać. Pomogą w tym oczyszczacze powietrza, które na naszym rynku są szeroko dostępne.

Jak działa domowy oczyszczacz powietrza?

Zasada działania domowego oczyszczacza jest bardzo prosta. Urządzenie zasysa powietrze i odfiltrowuje z niego zanieczyszczenia. Takie oczyszczacz poradzi sobie m.in. z pyłem, dymem, alergenami, mikroorganizmami czy lotnymi związkami organicznymi a nawet… z nieprzyjemnymi zapachami. Warto więc pomyśleć o takim urządzeniu, szczególnie teraz, gdy znów zaczyna się problem smogu. Choć w pojedynkę mamy niewielki wpływ na to, jaka jest jakość powietrza za oknem, to możemy o siebie zadbać we własnym domu. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że im mniej przebywamy w zanieczyszczonym środowisku tym lepiej, a w domu większość z nas spędza przynajmniej jedną trzecią dnia. Przede wszystkim liczy się nasze zdrowie, ale czyste powietrze to także lepsze samopoczucie.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Przy wyborze oczyszczacza powietrza najważniejsza jest powierzchnia naszego domu czy mieszkania oraz rodzaj użytych w nich filtrów. Każdy model ma określoną wydajność i najtańsze urządzenie z pewnością nie przefiltruje powietrza w dużym domu. Im droższy oczyszczacz, tym większy filtr, który można bezpiecznie wykorzystywać przez dłuższy czas. Może on też działać na większej powierzchni. Jest jeszcze jedno rozwiązanie – zamiast jednego urządzenia można kupić dwa lub trzy i ustawić je w różnych miejscach domu. Najlepiej by każdy z nich miał zamontowany filtr HEPA o wysokiej wydajności. To pozwoli na usunięcie 99,97 proc. zanieczyszczeń o średnicy 0,3 mikrometra. Jeżeli chcemy się pozbyć także brzydkich zapachów urządzenie powinno mieć także filtr węglowy. Dla komfortu używania oczyszczacza ważna jest także głośność jego pracy, szczególnie gdy ma pracować nocą w sypialni.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza?

Ceny domowych oczyszczaczy powietrza wahają się do kilkuset do kilku tysięcy złotych. Oczywiście te najtańsze sprawdzą się tylko na niewielkich powierzchniach. Będą także głośne i bez żadnych dodatków. Droższe urządzenia przefiltrują więcej powietrza w krótszym czasie i zwykle mają także wiele dodatkowych rozwiązań, takich jak nawilżacze czy jonizatory powietrza. Jednym z tych bardziej rozwiniętych modeli jest SAMSUNG AX47R9080SS. Jest on wyposażony aż w trzy filtry: wstępny – wyłapujący większe cząsteczki kurzu, węglowy – usuwający brzydkie zapachy i filtr HEPA wyłapujący niewielkie cząsteczki pyłu. Została w nim także zastosowana technologia Wind-Free, która pozwala na równomierne rozprowadzenie czystego powietrza. Dzięki temu urządzenie jest wyjątkowo ciche i wydajne. Dodatkowo może pracować w trybie nocnym.

Podsumowując oczyszczacz powietrza z pewnością warto kupić, szczególnie w miastach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Z pewnością poprawi to nasze zdrowie i samopoczucie. Wybór modelu zależy od zasobności portfela, ale czasem chyba warto wydać trochę więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.