Przegrzewający się laptop – jak sobie z nim radzić

przegrzewający sie laptop

Aktualizacja 2017
Twój laptop znowu sam się wyłączył i boisz się go dotknąć, żeby się nie oparzyć? Przegrzewanie się sprzętu komputerowego to poważny problem, który początkowo spowalnia jego pracę, a w dłuższej perspektywie może doprowadzić do całkowite uszkodzenia komputera. Co można zrobić i jak zapobiegać takim sytuacjom? Czytaj!

1. Dlaczego laptop się przegrzewa?

Laptopy posiadają obecnie porównywalną moc, co komputery stacjonarne, jednak ich komponenty stłoczone są na znacznie mniejszej przestrzeni. Wentylacja, której zadaniem jest chłodzenie podzespołów dostarcza jednak do wnętrza również kurz, który z czasem doprowadza do zatykania się wentylatora. Temperatura w laptopie wzrasta wtedy bardzo szybko, a wydajność komputera spada.

2. Lepiej zapobiegać – podstawki chłodzące

Co możemy więc zrobić, żeby ochronić naszego laptopa przed takim zagrożeniem. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie. Jak więc to zrobić? Przede wszystkim powinniśmy unikać stawiania laptopa na miękkich powierzchniach jak łóżko, ponieważ ograniczamy w ten sposób dostęp chłodnego powietrza. Jednocześnie takie materiały mocniej absorbują kurz, który następnie dostaje się do środka naszego laptopa.

Zdecydowanie bardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest zakup specjalnych podkładek chłodzących, które będą na bieżąco obniżać temperaturę naszych podzespołów. Bardziej zaawansowane modele posiadają specjalne wentylatory, które aktywnie chłodzą nasz komputer. Jednak nawet zwykła podstawka poprawi cyrkulacje powietrza w naszym laptopie i zmniejszy ilość kurzy, który dostaje się do jego środka.

macbook

3. Jak wyczyścić laptopa samodzielnie?

Jeśli jednak dochodzi już do przegrzania się naszego laptopa, to z całą pewnością będzie konieczne jego czyszczenie. Możemy zrobić to samodzielnie lub zlecić specjalistom. Na w pewno w przypadku ultrabooków konieczne będzie wybranie odpowiedniego serwisu, ponieważ dostęp do poszczególnych komponentów jest znacznie utrudniony.

Najprostszą metodą, która nie wymaga od nas odkręcania tylnej obudowy, a tym samym nie wiążę się z utratą gwarancji, jest wykorzystanie odkurzacza. Wystarczy wyłączyć komputer i przyłożyć rurę odkurzacza do wentylatora. Ustawmy średnią moc. Jeśli nasz laptop nie jest zabrudzony zbyt intensywnie, to takie czyszczenie powinno się okazać wystarczające.

Sprawdź latopy w Matrix Media


Jeżeli zdecydujemy się na otwarcie naszego laptopa, to powinniśmy pamiętać również o tym, by kupić pojemnik ze sprężonym powietrzem, dzięki któremu w bezpieczny sposób usuniemy cały kurz.

Dobrym pomysłem jest również usunięcie starej pasty termoprzewodzącej, która znajduje się między procesorem a radiatorem i wymienienie jej na nową.

Stosując powyższe rozwiązania obniżymy temperaturę naszego laptopa i przyspieszymy jego pracę. Komputer będzie nam również służył znacznie dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.