Czy telefony komórkowe szkodzą zdrowiu?

czy-telefony-komorkowe-szkodza-zdrowiu

Telefony komórkowe stały się częścią naszego życia i nie wyobrażamy sobie często nawet jednego dnia bez nich. Ciągle jednak pojawiają się kontrowersje, które dotyczą tego, czy szkodzą one naszemu zdrowiu. Sprawdźmy, w jakim stopniu smartfony mogą oddziaływać na nasz organizm i jak się przed tym bronić.

1. Czy telefony są rakotwórcze?

 

Czy komórki powodują raka? Takie pytanie coraz więcej osób wpisuje w wyszukiwarkę Google w nadziei na to, że znajdzie jednoznaczną odpowiedź. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości nie jesteśmy w stanie w stu procentach na nie odpowiedzieć. Skąd ta niepewność? Przede wszystkim ze względu na fakt, że same telefony emitują promieniowanie elektromagnetyczne, które podnosi na chwilę temperaturę komórek w naszym organizmie. Z drugiej jednak strony należy zauważyć, że jest to zmiana nieznaczna i sięga 0,1 stopnia Celsjusza.

Większość uczonych jest więc zdania, że realne skutki korzystania z komórek będziemy mogli ocenić dopiero za 10 lat, jednak są oni zdania, że wiele zależy od tego, jak często korzystamy z naszego telefonu.

 

2. Czy telefon utrudnia zaśnięcie?

 

Masz problemy z zaśnięciem? Przyczyną może być niebieskie światło, które jest emitowane przez ekran telefonu lub komputera. Konstruktorzy zdecydowali się na takie rozwiązanie, by w trakcie dnia, gdy słońce świeci intensywnie, obraz na naszych komórkach miał odpowiedni kontrast. Emisja takiego światła jest jednak informacją dla naszego mózgu, by był on w ciągłej gotowości. Co możemy zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie specjalnych aplikacji, które dostosują temperaturę barw do pory dnia. Dzięki temu będziemy zasypiać znacznie lepiej. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu również dla swojego komputera.

 

3. Jak zmniejszyć szkodliwe promieniowania?

 

Ok, skoro nie jesteśmy pewni, czy promieniowanie z telefonów komórkowych może mieć wpływ na nasze zdrowie, to warto się zastanowić, w jaki sposób możemy je zminimalizować. Jednym z podstawowych rozwiązań, które zalecane jest przez lekarzy, jest korzystanie z zestawu słuchawkowego. W większości przypadku otrzymujemy taki sprzęt w pakiecie z telefonem. Nie musimy więc ponosić dodatkowych kosztów. Dzięki słuchawkom z mikrofonem nie będziemy narażać naszych uszów i mózgu na bezpośrednie działania promieniowania.

Drugim krokiem jest ograniczony kontaktu z samym telefonem. Nie powinniśmy trzymać go cały czas w kieszeni ani w torebce. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to odłóżmy go przynajmniej w odległości jednego metra od nas.

Jeśli nasz telefon w konkretnym miejscu ma słaby zasięg, to najlepiej powstrzymać się do rozmów lub podejść do okna. Dlaczego to takie ważne? Komórka, która nie posiada odpowiedniego zasięgu emituje po prostu większe promieniowanie.

 

Sprawdź naszą ofertę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.