Recenzja: DJI AVATA

Dron DJI | Matrix Media

Lekki, zwrotny i wytrzymały. Dron DJI Avata to urządzenie do zadań specjalnych. To bezzałogowiec FPV, co pozwala na bardziej agresywne i precyzyjne latanie. W tym ten nowy dron sprawdza się znakomicie.

DJI Avata, czyli dron do zadań specjalnych

DJI Avata to drugi dron FPV (First Person View) od marki DJI. Jest o wiele mniejszy, lżejszy, łatwiejszy w obsłudze i bardziej odporny na uderzenia od swojego poprzednika. Dronami FPV lata się w specjalnych goglach, które przekazują obraz z kamery drona. Łatwiej „wyczuć” odległość od sąsiednich obiektów i dzięki temu można latać bardziej agresywnie i precyzyjnie w porównaniu z klasycznym dronem.

DJI Avata to pierwszy dron typu CineWhoop od DJI, czyli dron do zadań specjalnych. To połączenie niewielkiego urządzenia wyposażonego w osłony i sprzętu nagrywającego obraz w wysokiej rozdzielczości. Jest mniejszy, stabilniejszy i bezpieczniejszy niż typowy dron wyścigowy.

Szybki, zwrotny i solidny

Lot DJI Avata to sama przyjemność. Dron jest niesamowicie szybki i zwrotny, więc bardzo dobrze radzi sobie w wąskich przestrzeniach i wnętrzach budynku. Ma solidną konstrukcję i wbudowaną osłonę śmigieł, więc nawet jeśli się z czymś zderzy, to się odbija i kontynuuje lot. Można więc bez obaw śmigać po korytarzach czy między drzewami. Nawet jak upadnie do góry nogami, to tryb Turtle przywróci go do działania.

DJI Avata został wyposażony w dolny system wizyjny i czujnik ToF (Time of Flight), dzięki czemu skutecznie wykrywa przeszkody od dołu i może latać nawet na małych wysokościach. Ponadto przycisk hamowania awaryjnego na kontrolerze ruchu umożliwia błyskawiczne zatrzymanie drona, a funkcja RTH (Return to Home) zapewnia dodatkową ochronę, gdy sygnał jest zbyt słaby lub gdy spada poziom naładowania akumulatora. Czas lotu drona wynosi do 18 minut. Urządzenie jest lekkie i kompaktowe, więc można je zabrać niemal wszędzie.

Nagrywanie w jakości 4K

Nowy dron DJI zapewnia bardzo dobrą jakość nagrań. Zastosowano tu 1/1,7-calową matrycę CMOS, która umożliwia ultraszerokokątne nagrywanie 4K z przysłoną f/2.8. Tryb D-Cinelike gwarantuje żywą i interesującą kolorystykę. Z kolei technologie elektronicznej stabilizacji obrazu RockSteady 2.0 i HorizonSteady zapewniają płynnością ujęć nawet podczas wykonywania brawurowych manewrów.

DJI Avata wykorzystuje transmisję DJI O3+. Dzięki temu podgląd na żywo w goglach jest wyraźny, płynny i niezawodny. Dron został też wyposażony w wielokierunkowe anteny 2T2R. Co zapewnia przesyłanie wideo w wysokiej jakości nawet 1080p/100FPS na odległość do 2 km, z bardzo krótkim opóźnieniem około 30 ms.

Nowe gogle DJI i wyjątkowy kontroler

Nowy dron to także nowe gogle – DJI Goggles 2, które dostępne są w wersji Pro-View Combo (choć DJI Avata jest też kompatybilny z DJI FPV Goggles V2). Są one znacznie mniejsze i lżejsze do poprzednich. Dodatkowo zamiast czterech wkręcanych anten są tylko dwie składane. Dwa wbudowane ekrany HD micro OLED zapewniają czysty, przejrzysty obraz i częstotliwość odświeżania do 100 Hz. Gogle pozwalają też na regulację dioptrii w zakresie od +2.0 D do -8.0 D, a ich czas pracy sięga 2 godzin.

W skład zestawu wchodzi także DJI Motion Controller. To pilot znany już z drona DJI FPV. Jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. Dronem sterujemy nachylając kontroler w powietrzu, pod palcem wskazującym jest spust do przyspieszania, a największy przycisk pod kciukiem to awaryjny hamulec. Umiejętności pilotażu można szlifować w aplikacji DJI Virtual Flight, która działa zarówno na smartfonie, jaki i na komputerze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.