Samsung Gear VR i Sony PlayStation VR – zalety i wady

Okulary VR Samsung Gear i Sony PlayStation

Wirtualna rzeczywistość jest na wyciągnięcie ręki. By przenieść się do innego świata potrzebujemy już tylko smartfona albo konsoli oraz specjalnych okularów VR. Poznawanie nowych światów to bardzo kusząca propozycja, tym bardziej, że możemy to robić bez wychodzenia z domu. Gdzie jest haczyk? Czy takie sprzęty mają jakieś wady? Czy możemy z nich korzystać bezpiecznie i komfortowo? To nasz temat na dziś: Samsung Gear VR i Sony PlayStation VR – zalety i wady.

Samsung Gear VR

Kompatybilność z wieloma urządzeniami

Podstawową zaletą gogli Samsung Gear VR jest ich kompatybilność z kilkoma modelami smartfonów. Urządzenie współpracuje z Samsungiem S8, S8+, S7, S7 edge, Note 5, S6 oraz S6 edge. Niektórzy mogą zarzucić producentowi, że zawęża wybór do najdroższych modeli. Z jednej strony to prawda, ale z drugiej, musimy wziąć pod uwagę, że to właśnie takie smartfony dysponują najwyższą jakością wyświetlanych obrazów. A więc jeśli obraz na ekranie telefonu będzie dobry, to taki pozostanie w okularach VR.

Porównaj inne okulary VR

Lekkość i dobre dopasowanie

Gogle Samsunga ważą niewiele ponad 300g, co zwiększa komfort ich użytkowania. Są dobrze wyprofilowane i, dzięki piance, dobrze dopasowują się do kształtu twarzy. Solidne mocowanie gwarantuje, że okulary nie spadną nam z głowy, niezależnie od dynamiki wybranej przez nas gry.

Gogle Samsung Gear VR zalety i wady

Niska cena

Dodajmy – niska, w porównaniu do okularów Sony PlayStation VR. Gogle kupimy za ok. 400zł, więc może to być wydatek zauważalny w domowym budżecie. Dobra wiadomość jest taka, że cena gier do Samsunga Gear VR jest znacznie niższa niż tych do PS4 i okularów VR.

Sony PlayStation VR

Niestandardowy ekran

Chociaż okulary Sony PlayStation VR działają wyłącznie z konsolą PS4 i są dwukrotnie cięższe od Gear VR, zdecydowanie wyróżniają się niestandardowym ekranem OLED 5.7”. Przekłada się to na jakość obrazu – grafika w tym sprzęcie jest na dobrym poziomie, a Sony gwarantuje małe opóźnienia w wyświetlaniu. Wraz z tymi goglami, otrzymujemy kinowe wrażenia i pewność, że nic nie ograniczy naszego pola widzenia.

Dźwięk w 3D

Za te wrażenia odpowiada też dźwięk 3D, którym dysponuje sprzęt Sony. Dzięki niemu z łatwością zidentyfikujemy, skąd dobiegają dźwięki, które słyszymy. Precyzyjnie wskażemy ich kierunek i pochodzenie. Co więcej, okulary posiadają zintegrowany mikrofon, umożliwiający porozumiewanie się online z innymi graczami.

Gogle Sony PlayStation VR zalety i wady

Większa baza gier

Nie da się ukryć, że Sony PlayStation VR dysponuje większą bazą gier niż Gear VR. Rzeczywiście są one istotnie droższe, ale też bardziej dopracowane i rozbudowane. Jeżeli gry komputerowe to nasza pasja, właściwie nie ma się nad czym zastanawiać – okulary VR od Sony to najlepsze rozwiązanie.

CZYTAJ TAKŻE – BUDŻETOWA KAMERA 360

Samsung Gear VR i Sony PlayStation VR – zalety i wady

Zaletą obu tych urządzeń jest możliwość przenoszenia użytkowników do wirtualnej rzeczywistości, sprawianie, że gry i oglądane filmy mają zupełnie nowy wymiar. Ten powiew świeżości ma jednak swoje wady, o których nie możemy zapominać. Przede wszystkim, takie sprzęty mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, szczególnie jeśli nie stosujemy się do zaleceń producenta w kwestii długości codziennego użytkowania. Zakup Samsunga Gear VR lub Sony PlayStation VR musi się więc wiązać z dużą dawką samodyscypliny. Na tym etapie, powinniśmy też pozostać tolerancyjni względem jakości grafiki w obu parach gogli. Nie jest zła, ale…w kolejnych modelach na pewno będzie lepsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.