Test aparatu Sony A6400

Aparat bezlusterkowy Sony A6400

Sony jest cenionym producentem sprzętu fotograficznego. Nic dziwnego, skoro z japoński koncernem współpracuje m.in. ze słynną niemiecką firmą Zeiss. Czy aparat A6400 również zasługuje na uznanie? Sprawdźmy!

Sony A6400 to tak zwany bezlusterkowiec, czyli aparat cyfrowy z wymienną optyką, ale bez zwierciadła w środku. Taka konstrukcja sprawia, że jest mniejszy od popularnych lustrzanek, ale gwarantuje równie wysoką jakość obrazu. Dzięki temu jest bardziej poręczny i zmieści się do każdej torby.

Jakość wykonania Sony A6400

Korpus aparatu sprawia wrażenie bardzo porządnego. Wykonano go z lekkiego i wytrzymałego stopu magnezu. Całość dodatkowo uszczelniono, by zapobiec przedostawaniu się pyłu i wilgoci do środka. Wysuniętą rękojeść pokryto natomiast gumowym materiałem, który ma na celu poprawę pewności chwytu i dobrze się w tej roli spisuje.

CZYTAJ TAKŻE – Sony Alpha 9 – wart swojej ceny?

Na dole obudowy znajdziemy klapę komory baterii, pod którą znajduje się także wejście na kartę pamięci. Z boku zlokalizowano gniazda USB, HDMI typu D oraz mikrofonowe. Z kolei na górze umiejscowiono stopkę Multi-Interface umożliwiającą komunikację z różnymi akcesoriami Sony. W tej części aparatu kryje się też włącznik, pokrętło trybów, spust migawki, wbudowana lampa błyskowa, pokrętło parametrów ekspozycji i przycisk programowalny. Na tylnej ściance znajdziemy wizjer, rozkładany wyświetlacz oraz pakiet przycisków do sterowania funkcjami aparatu.

Serce i mózg bezlusterkowca Sony

Serce A6400 stanowi 24,2-megapikselowa matryca Exmor CMOS o rozmiarze APS-C 23,5×15,6 mm. Jej zakres czułości wynosi 100 – 32000 ISO. Mózgiem urządzenia jest z kolei procesor BIONZ X znany z flagowego modelu A9. To właśnie jemu aparat zawdzięcza rewelacyjną szybkość przetwarzania obrazu i wysoką skuteczność autofocusa. Producent chwali się, że 425-punktowy system AF w A6400 jest najszybszy na świecie. Wyostrzenie obrazu ma mu zajmować jedynie 0,02 sekundy. System wspiera sztuczna inteligencja, która zwiększa precyzję śledzenia i wykrywania obiektów.

Superszybki jest również tryb seryjny. A6400 jest w stanie wykonywać zdjęcia z prędkością 11 klatek na sekundę z pełnym wsparciem autofocusa w trybie migawki mechanicznej i 8 kl./s w trybie migawki elektronicznej. Bufor aparatu może zapisać w serii 116 zdjęć formatu JPEG lub 46 RAW-ów, co pozwala wykonać ok. 10- sekundową serię.

A6400 to dobry wybór do nagrywania filmów

Bezlusterkowce Sony są bardzo popularne wśród twórców video. Model A6400 też powinien przypaść im do gustu. Z pewnością docenią w nim pełnoklatkowy zapis 4K z 30 kl./s i 100 Mb/s. Filmy w Full HD można natomiast nagrywać z prędkością do 120 kl./s, co pozwala uzyskać efekt slow motion. Aparat posiada tryb zapisu wideo HDR, profile S-Log2 i S-Log3 oraz rozbudowane funkcje wspomagania filmowania, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem tego sprzętu z zamiarem nagrywania video.

CZYTAJ TAKŻE – Hybrydy czy standardowe kompakty?

Rejestrowany obraz można obserwować na 3-calowym dotykowym ekranie LCD o rozdzielczości 921 tysięcy punktów. Wyświetlacz można odchylać, co szczególnie zadowoli vlogerów. Oprócz niego aparat posiada elektroniczny wizjer XGA OLED Tru-Finder.

Aparaty hybrydowe

Sony A6400 to porządny bezlusterkowiec wyróżniający się spośród konkurencji dużą szybkością i precyzyjnym autofocusem. Sprzęt dobrze spisuje się zarówno w fotografii, jak i filmowaniu. Powinien zadowolić wielu amatorów i niejednego profesjonalistę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.