DJI Osmo Pocket – test kamery sportowej ze stabilizacją

Miniaturowa kamera sportowa DJI Osmo Pocket z gimbalem

Kamery sportowe stają się coraz lepsze i dziś, mimo swoich niewielkich rozmiarów, oferują obraz niemal tak dobry, jak w większych urządzeniach. Wszystkie mają jednak jeden poważny problem – ciężko za ich pomocą nagrać stabilne ujęcia. W przypadku DJI Osmo Pocket to już przeszłość.

„Lotnicza” technologia

DJI jest znanym producentem dronów. Jego sprzęty słyną z wysokiej jakości i prostoty użytkowania oraz całkiem przystępnych cen. Firma przez lata udoskonalała swoją technologię, by nagrania zarejestrowane podczas lotu były wyraźne i stabilne. Teraz postanowiła „zejść na ziemię” przenosząc swoje doświadczenia w tym zakresie do ręcznych sprzętów do filmowania.

Twórcy video od pewnego czasu korzystają z dużego gimbala ręcznego DJI Ronin oraz mniejszego DJI Osmo. Pierwszy z nich służy do stabilizowania ujęć nagrywanych za pomocą większych kamer i lustrzanek, natomiast drugi jest przeznaczony do nagrywania stabilnych filmów z wykorzystaniem smartfonów. Oba są bardzo cenione, lecz ze względu na ich rozmiary nie zawsze da się zabrać ich wszędzie ze sobą i przed każdym użyciem trzeba ponownie wyważać kamerę, czy telefon.

Osmo Pocket – poręczna kamerka ze stabilizatorem

Ten problem nie dotyczy DJI Osmo Pocket, czyli miniaturowej kamerze z trzyosiowym gimbalem. Jej wymiary są tak małe, że dosłownie mieści się w kieszeni, a po wyjęciu z niej może być gotowa do użytku w jedną chwilę.

Osmo Pocket posiada najmniejszy, 3-osiowy stabilizator, jaki kiedykolwiek został wyprodukowany przez DJI. Gimbal w czasie rzeczywistym dostosowuje pozycję kamery, co pozwala nagrać płynne ujęcia nawet podczas biegu. Sprzęt może pracować w trzech trybach: „Standard”, „Flashlight” i „Underslung”.

CZYTAJ TAKŻE – Budżetowa kamera 360

Kamerka DJI wykorzystuje matrycę CMOS o rozmiarach 1/2,3” o rozdzielczości 12 megapikseli. Urządzenie jest w stanie zarejestrować filmy w 4K z 60 klatkami na sekundę, a w przypadku nagrań FullHD liczba klatek może wzrosnąć do 120. To oznacza, że ten miniaturowy sprzęt jest w stanie wykonać nawet efektowne video w zwolnionym tempie.

DJI Osmo Pocket dysponuje kilkoma różnymi trybami nagrywania: FPV, ActiveTrack (śledzenie obiektów), 3×3 Panorama (tworzenie szerokokątnych zdjęć), Motionlapse (nagrywanie timelapse) oraz NightShot (rozświetlanie nocnych scenerii).

Kamera dla amatorów i profesjonalistów

To niepozorne urządzenie zadowoli również profesjonalistów. W trybie Pro można bowiem sterować zaawansowanymi parametrami, jak np. przysłona, ISO, czy czas otwarcia migawki. Kamerka zapisuje zdjęcia w formacie RAW, a filmy w standardzie D-Cinelike, co daje wielkie możliwości dodatkowego ulepszenia materiału w postprodukcji.

CZYTAJ TAKŻE – Jak wybrać kamerę sportową?

Do obsługi kamery zastosowano niewielki ekranik dotykowy. Możemy na nim ustawiać różne opcje, obserwować obraz rejestrowany przez matrycę oraz śledzić na bieżąco parametry pracy urządzenia.

Z akcesoriami można więcej

Dzięki uniwersalnemu złączu DJI Osmo Pocket można rozbudować o różne akcesoria. Wśród nich znajdziemy m.in. wysięgnik teleskopowy, kontroler do precyzyjnego sterowania kamerą, filtry ND na obiektyw, czy adapter złącza 3,5 mm do podłączenia zewnętrznego mikrofonu.

Kamery sportowe

DJI Osmo Pocket to rewelacyjny sprzęt, który bez problemu można nosić zawsze przy sobie i doskonale sprawdzi się w podróży. Nagramy za jego pomocą stabilne ujęcia z ręki bez konieczności używania dodatkowego statywu lub innych rozwiązań. Tę kamerę można polecić każdemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.