Na co zwracać uwagę przy wyborze zmywarki?

Wybrać zmywarkę wolnostojącą czy do zabudowy?

Zmywarki stanowią dziś podstawowe wyposażenie w polskich kuchniach. Wybór w sklepach jest bardzo szeroki, a producenci wręcz biją się o uwagę klientów, by przekonać ich do zakupu. Wyjaśniamy jak nie dać się ogłupić i na co najlepiej zwracać uwagę przy zakupie nowej zmywarki.

Wolnostojąca czy do zabudowy?

Zmywarki dzielą się na dwa rodzaje: wolnostojące i do zabudowy. Te pierwsze są z reguły tańsze, a ich zainstalowanie w kuchni wymaga jedynie podłączenia do wody i kanalizacji. Te drugie natomiast można wkomponować w kuchenną zabudowę, gdyż są tak zbudowane, aby można było na nich zamontować front meblowy, który upodobni wygląd urządzenia do wystroju pomieszczenia.

Zmywarki do zabudowy dzielą się na kolejne dwa rodzaje. Jedne mają odkryty panel sterujący, a inne posiadają ukryte przyciski, które można używać dopiero po odchyleniu drzwiczek. Esteci zazwyczaj wolą zmywarki z zakrytym panelem, lecz jego obecność na wierzchu pozwala z kolei na bieżące sprawdzanie postępów pracy urządzenia.

Jaką szerokość zmywarki wybrać?

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zmywarki jest jej szerokość. Jeśli kupimy za dużą, to może nie zmieścić się do naszej kuchni, dlatego trzeba wpierw wymierzyć miejsce, w którym chcemy ją postawić. Na rynku dostępne są modele o szerokości od 45 do 60 cm.

Do małych mieszkań często wybiera się wąskie zmywarki, ale czasem nie warto przesadnie oszczędzać przestrzeni, bo jeśli nie mieszkamy sami lub w dwójkę, to taki sprzęt może mieć zbyt małą pojemność. Dlatego dla dużych rodzin lepiej decydować się na tzw. „sześćdziesiątki”, które pomieszczą więcej naczyń.

CZYTAJ TAKŻE – Zmywarka BOSCH SMS50D48EU – precyzja i jakość w niewygórowanej cenie

Pojemność może się znacząco różnić nawet w zmywarkach o tej samej szerokości. Z tego względu dobrze jest porównać specyfikacje poszczególnych modeli, aby sprawdzić, który z nich jest w stanie umyć więcej kompletów naczyń w jednym cyklu. Za typowy komplet uznaje się trzy talerze, szklankę oraz kilka sztućców. Na tej podstawie można określić pojemność oferowanych sprzętów.

Klasa efektywności zmywarek

Zmywarka jest urządzeniem, które z założenia ma nie tylko pomagać nam w utrzymaniu czystości, ale też zapewniać oszczędności. Dlatego zalecamy zwrócić uwagę na klasę efektywności dostępnych modeli. Określa się ją za pomocą liter alfabetu w skali od A do G. Sprzęty oznaczone literą A są oszczędniejsze, a im dalsza litera, tym więcej energii i wody potrzebują do wyczyszczenia i wysuszenia naczyń. Najwyższa klasa to A+++.

CZYTAJ TAKŻE – Zmywarka energooszczędna Beko – którą wybrać?

Ważną informacją przy wyborze zmywarki jest poziom hałasu. Używa się do tego wartości w decybelach. Im niższa liczba, tym urządzenie będzie działać ciszej, a my będziemy mieć więcej spokoju. Ma to duże znaczenie szczególnie w domach i mieszkaniach z kuchnią otwartą na salon, ponieważ pracująca zmywarka potrafi zakłócić rozmowę lub oglądanie filmu. Dobrze wygłuszone sprzęty emitują dźwięki na poziomie ok. 40 dB, a te głośniejsze – 50 dB.

Wyposażenie zmywarek

Oglądając zmywarki warto zajrzeć do środka, by sprawdzić, jakim dysponują wyposażeniem. Najlepiej, żeby interesujący nas model posiadał wysuwane kosze na kółkach, pojemniki na sztućce, uchwyty na kieliszki, dwa natryski, elektroniczne oraz filtry usuwające resztki pokarmów.

W celu wyselekcjonowania najlepszych urządzeń powinniśmy porównać dodatkowe funkcje, które mogą być dla nas bardzo przydatne. Wśród najważniejszych są m.in.: system zapobiegający zalaniu Aqua Stop, regulacja twardości wody, opóźniony start, zmywanie połowy komory, program nocny.

Zmywarki do zabudowy

Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu poradnikowi łatwiej Ci będzie wybrać odpowiednią zmywarkę do swojego domu. Teraz już znasz podstawowe kwestie, na które należy zwracać uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.