Jak wybrać odpowiedni soundbar do domu?

soundbar

Jak wybrać odpowiedni soundbar do domu?

Dobry telewizor już jest? To teraz czas na najlepszą jakość dźwięku. Opcje są dwie – zestaw kina domowego lub soundbar. Pierwsza z nich zajmuje dużo miejsca i oznacza większy wydatek, druga jest tańsza i wygodniejsza. Na co zwrócić uwagę przy wyborze soundbaru do domu?

Czym jest soundbar?

Soundbar, czyli tzw. listwa głośnikowa, to zintegrowany system audio umieszczony w podłużnej obudowie. Zazwyczaj montowany jest pod telewizorem. W odróżnieniu od systemów kina domowego nie trzeba rozmieszczać głośników w różnych miejscach pokoju, bo są one optymalnie ułożone w jednej belce.

W najprostszych modelach mieszczą się dwa głośniki, a bardzie zaawansowane mają ich o wiele więcej. Soundbary często sprzedawane są w komplecie z subwooferem, czyli głośnikiem niskotonowym, odpowiadającym za basy. Najprostsza kombinacja w soundbarach to 2.0 lub 2.1, ale  są też bardziej zaawansowane – nawet 7.1.

Jak wybrać odpowiedni soundbar?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze soundbara? Najpierw trzeba zdecydować czy ma to być zestaw jednoelementowy (tylko listwa głośnikowa) czy dwuelementowy (z subwooferem). Sprzęt musi być też kompatybilny z telewizorem, czyli współgrać z dekoderami dźwięku. Trzeba także zwrócić uwagę na złącza, tak by jego podłączenie było możliwe – najczęściej stosuje się przewód HDMI lub USB. Pod uwagę trzeba wziąć także ilość kanałów – im więcej, tym lepiej, bo można osiągnąć lepszy efekt dźwięku przestrzennego. 

Ważne jest także pasmo przenoszenia dźwięku – w tym przypadku także im szersze tym lepsze, w większość urządzeń oferuje od 20 do 20000 Hz. Ostatnim z ważnych parametrów jest moc wyjściowa głośników. Trzeba zwrócić uwagę na to, że ogólna moc dzielona jest na każdy z głośników. Nie zawsze też wyższa moc oznacza lepszy dźwięk – ważne są wbudowane dekodery i formaty audio. Dobrze, gdy soundbar ma połączenie Bluetooth lub Wi-Fi, wtedy można odtwarzać muzykę ze smartfona lub innego mobilnego urządzenia.

Soundbar czy kino domowe?

Tak soundbary, jak i zestawy kina domowego, mają swoje plusy i minusy. Wiele zależy do rozmiaru pomieszczenia i… zasobności portfela. Zestawy kina domowego wymagają dużego pokoju, by odpowiedni rozstawić wszystkie głośnik i są też droższe od soundbarów.

Listwy głośnikowe zajmują o wiele mniej miejsca, nawet gdy wybierzemy zestaw z dodatkowym subwooferem. Doskonale sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie i tak trudno skorzystać z rozbudowanego zestawu audio. Jednak mimo swojego niewielkiego rozmiaru oferują świetną jakość dźwięku i dobry efekt przestrzenności.

Szeroki wybór soundbarów jest sklepie internetowym MATRIXMEDIA.PL.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.