Co musi zawierać kamera samochodowa?

Cechy kamery samochodowej

Kamera samochodowa to coraz popularniejsze wyposażenie naszych czterech kółek. Pozwala nie tylko sfilmować ważne wydarzenia drogowe, ale też zabezpiecza nas przed kradzieżą. Co musi zawierać kamera samochodowa, by była użyteczna? Czy jest jakiś model, na który szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę? Przeczytajcie.

Dlaczego warto mieć kamerę samochodową?

 

Kamera samochodowa to gadżet przydatny z co najmniej czterech względów. Po pierwsze, stanowi źródło rozrywki. Podczas jazdy możemy zarejestrować ciekawe zdarzenie lub zjawisko pogodowe. Pamiętajmy jednak, że polskie prawo zabrania upubliczniania treści, na których widoczne są samochody innych kierowców. Traktuje się to jako bezprawne wykorzystanie wizerunku. Po drugie, kamerę możemy wykorzystać w sądzie. Nagranie będzie stanowiło dowód oraz pozwoli ustalić przebieg spornego wydarzenia drogowego. Po trzecie, takie sprzęt posłuży nam jako narzędzie edukacji. Dzięki oglądaniu filmików z jazdy (naszej lub cudzej) poprawimy styl jazdy. Ostatnim czynnikiem, który powinien nas przekonać do takiego zakupu, jest zabezpieczenie przed kradzieżą. Niezależnie od tego, czy kamera pracuje, czy też nie, istnieje duża szansa, że powstrzyma złodzieja przed włamaniem do samochodu.

Kamera samochodowa SJDASH M30

 

Cechy idealnej kamery samochodowej

 

Aby kamera samochodowa spełniła swoje podstawowe zadania, przede wszystkim musi generować wyraźny, czysty obraz. Zwracajmy więc uwagę na rozdzielczość. Dobrze, jeśli sprzęt ma szeroki kąt widzenia, umożliwiający zarejestrowanie ruchu na co najmniej dwóch pasach jezdni. Następna w kolejce jest pamięć wewnętrzna – niezbędne minimum to 16 GB – chyba, że istnieje możliwość podłączenia zewnętrznej karty SD. Opcja nagrywania nocnego oraz nawigacja GPS to równie przydatne funkcje. Dodatkowe, takie jak kamera cofania czy asystent parkowania, na pewno ułatwią nam poruszanie się po mieście.

 

Porównaj kamery z naszego sklepu

SJDASH M30 – wyraźny obraz i świetna widoczność

 

Oczekiwania wielu z nas spełni kamera samochodowa SJCAM, model SJDASH M30. Wyróżnia się wysoką jakością wykonania, co potwierdza chociażby wykorzystanie w niej elementów elektronicznych z modelu SJ4000. Rejestrator został wyposażony w dotykowy ekran o przekątnej 3” oraz rozdzielczości 320 x 240 pikseli. Zachowano przy tym proporcje 16:9. Przy pomocy ekranu bez problemu zmienimy ustawienia sprzętu, przejrzymy zdjęcia oraz nagrane filmiki. Kąt widzenia 140 stopni gwarantuje świetną widoczność drogi oraz jej otoczenia, a także eliminuje efekt „rybiego oka”. To efekt zastosowania w urządzeniu matrycy Novatek 966858 i sensora obrazu Sony Exmore IMX323.

Kamera samochodowa SJDASH M30 ekran dotykowy

 

G-Sensor – czujnik wstrząsów

 

Czujnik wstrząsów G-Sensor to opcja za którą szczególnie należy pochwalić producentów kamery. Jak działa? Wystarczy ustawić odpowiednią czułość, by sprzęt zaczął nagrywać np. podczas ostrego hamowania. Niewykluczone, że będzie poprzedzało kolizję drogową, warto więc zarejestrować ten moment. Sprawdzi się także na parkingu, na którym stoi nasz samochód – jeśli inne auto w niego uderzy, wszystko zostanie dokładnie udokumentowane. Kolejną zaletą kamerki jest brak akumulatora. Zastąpiono go wydajnymi kondensatorami, które, w przeciwieństwie do baterii, nie nagrzewają się, nie ma więc ryzyka wybuchu i uszkodzenia wnętrza samochodu. Kamera samochodowa SJDASH M30 kosztuje ok. 400zł, co lokuje ją na średniej półce cenowej. W tańsze modele naprawdę nie warto inwestować.

CZYTAJ TAKŻE – KAMERA SAMOCHODOWA GARMIN DASH CAM 20 – SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Co musi zawierać kamera samochodowa?

 

Głównym zadaniem kamery samochodowej jest precyzyjne rejestrowanie nie tylko naszej jazdy ale też nagrywanie zachowań innych użytkowników drogi. Jeżeli zależy nam na sprzęcie, który oprócz tego pomoże nam zaparkować lub wskaże trasę, gdy zabłądzimy, zainteresujmy się droższymi modelami – takie funkcje ma już niemal każdy z nich. Jeśli natomiast wystarczy nam kamerka świetnej jakości, ale z podstawowym zakresem opcji, zwróćmy uwagę na SJDASH M30. My nie mamy żadnych zastrzeżeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.