Dlaczego warto używać płyty indukcyjnej zamiast gazowej?

lepiej używać płyty indukcyjnej zamiast gazowej

Możliwe, że właśnie jesteś na etapie planowania kuchni w nowym mieszkaniu. Możliwe też, że remontujesz obecne mieszkanie i rozważasz zmianę jej wyposażenia. W obu tych przypadkach jednym z pytań, na które można sobie postawić, brzmi: czy warto zamiast tradycyjnej kuchenki gazowej wybrać płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy kuchenka gazowa?

Tak naprawdę obie metody podgrzewania potraw mają swoje zalety i wady. To, które z nich przeważą w Twoim odbiorze, zależy tylko i wyłącznie od twoich potrzeb. Tak czy inaczej – warto wiedzieć co się wybiera i czego w związku z tym oczekiwać.

Koszt eksploatacji płyty gazowej i indukcyjnej

Dla wielu osób najważniejszym czynnikiem okażą się koszta związane z zakupem i użytkowaniem. O ile przy samym nabyciu płyty lub kuchenki gazowej, możemy zaoszczędzić, o tyle już samo użytkowanie tych dwóch rozwiązań wiąże się z bardzo zbliżonymi kosztami (czego nie można powiedzieć o „zwykłej” płycie elektrycznej, niewspomaganej indukcją).

Warto jednak dodać, iż płyta indukcyjna wymaga naczyń z odpowiednim spodem i niektóre osoby w związku z tym będą musiały wymienić posiadany komplet garnków na nowy.

Czy i dlaczego warto kupić płytę indukcyjną?

Skoro na poziomie kosztów wybór pada raczej na kuchenki gazowe, to czy są argumenty na rzecz płyt indukcyjnych? Zdecydowanie tak! Przede wszystkim są one bezpieczniejsze w użytkowaniu, ale to nie wszystko. Dodatkowe atuty, ze względu na które warto kupić płytę indukcyjną, związane są z wygodą korzystania z niej.

Przede wszystkim płyta indukcyjna (Bosch Miele, Samsung itd.) pozwala na szybkie przygotowanie potraw. Podgrzanie obiadu lub wody w czajniku trwa w jej przypadku o wiele krócej, niż w przypadku kuchenki gazowej. Co więcej, o wiele łatwiej ją wyczyścić, niż gazowy odpowiednik. Sporą zaletą jest i to, że w przypadku przypadkowego zalania wystarczy przetrzeć płytę indukcyjną szmatką, nie trzeba czekać na późniejsze wysuszenie pól grzewczych. W przypadku płyty lub kuchenki gazowej potrzebne by było dodatkowe odczekanie na wysuszenie palników.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem konkretnej płyty grzewczej, to sprawdź nasz poradnik odnośnie tego, jaką wybrać płytę grzewczą.

Płyta indukcyjna Bosch? Sprawdź u nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.