Dobry zestaw audio do mieszkania – porady dla wymagających

zestaw audio do mieszkania - jak wybrać?

Zakup sprzętu muzycznego to zawsze wyjątkowo trudna decyzja. Jeszcze całkiem niedawno na pytanie „jaki zestaw audio <kupić?” usłyszelibyśmy odpowiedź „a jakiej muzyki słuchasz?”. W czasach, gdy ludzie potrafią słuchać jednocześnie popu, rapu, delikatnego soulu i ostrego metalu, tego rodzaju pytania wydają się bezzasadne. Dlatego też jeżeli chcesz wybrać zestaw muzyczny do swojego mieszkania, powinieneś pomyśleć o jak najbardziej uniwersalnym rozwiązaniu.

Aktualizaja 2017

Podział

Spotykając się z sprzętem muzycznym najczęściej możemy trafić na zestawy 2.0, 2.1, 5.1 czy 7.1. Co konkretnie oznaczają te liczby? Pierwsza wartość to liczba kolumn, druga zaś świadczy o obecności w zestawie głośnika niskotonowego, tzw. subwoofera. Czy wobec tego osoba, kupująca zestaw 2.0 skazuje się na brak basów? Skądże! Często tego typu zestawienia oferują kolumny dwudrożne, tj. przypominające konstrukcją głośnik, lecz w rzeczywistości złożone z dwóch jednostek: wysoko- i niskotonowej. Warto zresztą zwrócić uwagę na fakt, iż w ten właśnie sposób zbudowane są profesjonalne monitory studyjne.

amplituner sony

Zestaw AUDIO a mieszkanie

Jakiego rodzaju więc wybrać zestaw? 2.0 i 2.1 najlepiej sprawdzą się w przypadku małych mieszkań ze względu na mniej masywny bas i mniejszą możliwość odbijania się fal dźwiękowych od powierzchni. 5.1 i 7.1 wymagają już dużych i najlepiej w miarę pustych pomieszczeń – małe lokum sprawi bowiem, że dźwięk z większej ilości źródeł będzie chaotycznie odbijał się od ścian i wracał do nas w wyjątkowo zniekształconej formie. Warto zwrócić uwagę też na fakt, iż to zestawy 2.0 i 2.1 postrzegane są jako te nadające się do słuchania muzyki, podczas gdy 5.1 oraz 7.1 przeznaczone są zwykle na kino domowe. Nie powinno to dziwić przede wszystkim z tego powodu, że albumy muzyczne mixowane są zazwyczaj w stereo, a więc z wykorzystaniem dwóch kanałów (lewego i prawego), podczas gdy filmy w jakości Blu-Ray często posiadają ścieżki, rozpisane osobno na kilka głośników, aby zapewnić odbiorcy jeszcze bardziej realistyczne doznania.

Aby doznania płynące z oglądania filmu lub słuchania muzyki, warto pomyśleć o kupnie Soundbaru. Tego rodzaju urządzenia mogą współpracować zarówno z zestawami 2.1 jak Sony HT-CT780, lub nawet rozpisać dźwięk na dziewięć kanałów niczym Samsung HW-98501.

Dobry zestaw audio do mieszkania – Parametry techniczne

Równie ważne w wyborze są parametry techniczne: głośnik posiadać jak najbardziej rozpięte pasmo przenoszenia (zamykające się przynajmniej na poziomie 20 kHz) i niski poziom szumów własnych (różnica sygnału i szumu powinna wynosić ok. 100 db). Warto pamiętać o odpowiedniej do pomieszczenia mocy, gdyż tylko odpowiednie dobrane współczynniki umożliwią nam słuchanie muzyki w komfortowych warunkach. W mniejszych pomieszczeniach idealnie sprawować się będzie 50-watowa wieża Sony CMT-SBT100 i stuwatowy zestaw CMT-SBT300W, zaś w największych najlepszym wyborem będzie Shake-X3D o mocy skutecznej na poziomie 1200W.

Udogodnienia

Obecnie zestawy audio posiadają wiele udogodnień, które mogą przesądzić o ich wyborze. Możliwość odtwarzania muzyki z telefonu z pomocą systemu Bluetooth jest już niemal standardem. Sprzętem można sterować również z poziomu aplikacji, dostępnych zarówno na smartfonach oraz tabletach z Androidem i iOS-em. Kolejnym udogodnieniem jest stosowana w urządzeniach Sony technologia DSEE pozwalająca na odtworzenie skompresowanych dźwięków wysokiej częstotliwości z pliku muzycznego dowolnej jakości.

Wybierając zestaw audio należy więc pamiętać w pierwszym miejscu o jego głównym przeznaczeniu oraz pomieszczeniu, w którym chcemy umieścić sprzęt. Dopiero na tej podstawie należy dobierać urządzenia o konkretnych parametrach technicznych.Szukasz zestawu audio do swojego mieszkania? Zapoznaj się z naszą ofertą lub skonsultuj się z naszymi ekspertami!

Zobacz więcej sprzętu audio w Matrix Media

Amplitunery

Domowy zestaw audio warto wzbogacić o audiotuner. Ułatwi on organizację przewodów, a przede wszystkim usprawni domownikom obsługę sprzętu audio-wideo. Amplituner to sprzęt, który powinien odznaczać się dobra jakością. Kupując tego typu urządzenie zwróć uwagę na liczbę kanałów, gdyż wpływają na efekt dźwięku przestrzennego, moc RMS, funkcje korygujące brzmienie dźwięku. Pamietaj o tym, że aplituner wybrany przez Ciebie musi być kompatybilny z pozostałym sprzętem grającym. Jedną z naszym propozycji jest opcja SONY STR-DH550.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.