[AKTUALIZACJA 2017]
Swego czasu dyktafony były bardzo popularnym sprzętem, przydającym się w wielu sytuacjach. Upowszechnienie się smartfonów sprawiło, że odeszły w cień. Czy słusznie? A może jednak są sytuacje, w których dyktafon sprawdzi się lepiej od najlepszego smartfona?
• Dlaczego dyktafon jest lepszy od smartfona?
• Czystość zapisanego dźwięku
• Który dyktafon wybrać?
Czy warto kupić dyktafon?
To zależy, co chcesz z nim robić. Jeśli kilka razy użyć dla zabawy, to niekoniecznie. Ale jeżeli miałbyś go wykorzystywać częściej, to zdecydowanie warto rozważyć taką inwestycję. Kiedy może się przydać dyktafon? Na przykład gdy:
- regularnie nagrywasz wykłady,
- prowadzisz wywiady,
- uczysz się języka obcego i chcesz przećwiczyć wymowę z prawidłowym akcentem,
Jak widać są to sytuacje, w których dyktafon będzie wykorzystywany nader często. Z czego to wynika? Przyjrzyjmy się tematowi.
Dlaczego dyktafon jest lepszy od smartfona?
Smartfon z racji swych wymiarów nie zawsze będzie równie wygodny, jak dyktafon. Co więcej, są sytuacje, gdy z konieczności należy wyciszyć telefon. Teoretycznie ratunkiem wydaje się tryb samolotowy, ale co jeśli mimo wszystko czekasz na pilną wiadomość i wolisz ustawić wibracje? Zawsze pojawia się jakiś problem.
Dyktafony jako urządzenia niezależne, omijają te przeszkody i można ich używać bez większych problemów we wszystkich wymienionych sytuacjach. To jednak nie wszystko. Dyktafon świetnie nadaje się do długotrwałego rejestrowania dźwięku. W przypadku smartfonów wiecznie pojawia się problem z wyczerpującą się baterią. Dyktafon może pracować dłużej, jednocześnie nie obciążając twojego telefonu!
Czystość zapisanego dźwięku
Trzeba pamiętać jeszcze o jednej sprawie. Podobnie jak odtwarzacze mp3, tak i dyktafony od początku do końca budowano z myślą o konkretnej funkcji. Funkcji, jaką jest nagrywanie dźwięku. Skoro tak, łatwiej o znalezienie dyktafonu rejestrującej dźwięk w wyjątkowo czysty sposób, niż smartfona o podobnej funkcji.
Który dyktafon wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli dyktafonów w różnych kategoriach cenowych. Tańsze modele z powodzeniem sprawdzą się do realizacji amatorskich nagrań, zaś droższe lepiej rozważyć jeśli dyktafon ma być naszym narzędziem pracy. Model SONY ICD-PX240 to doskonały wybór dla tych osób, które używają dyktafonu od czasu do czasu, w ramach zabawy lub hobby. Wbudowana pamięć 4 GB zmieści nawet 1043 godziny nagrań. Droższy SONY ICD-TX650B to idealny sprzęt dla uczestników wykładów, reporterów i wszystkich tych osób, które wymagają najwyższej jakości i niezawodności.
Dobry wpis. Dodaję stronę do ulubionych.