Jak prawidłowo użytkować i konserwować pralkę automatyczną

konserwacja pralki automatycznej

Prawidłowo użytkowana i regularnie konserwowana pralka automatyczna odwdzięczy nam się niskim poziomem awarii i dłuższą żywotnością. O czym należy pamiętać, jeżeli chcemy cieszyć się naszym sprzętem przez długie lata? Podpowiadamy, jak dbać o pralkę, aby móc z niej bezproblemowo korzystać.

Perfekcyjna pani domu, czyli podstawy użytkowania pralki

O pralkę możemy zadbać już na etapie jej użytkowania. Jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, możemy być pewni, że sprzęt zostanie z nami na długie lata.

Większość polskich domów ma twardą wodę, przez co na niektórych częściach pralki może osadzić się kamień. Aby temu zapobiec, podczas prania warto stosować substancje zmiękczające. Pamiętajmy również o tym, żeby nie obciążać bębna, przestrzegając wagi, która podana jest przez producenta. Po każdym praniu zostawmy z kolei otwarte drzwiczki, aby woda mogła wyschnąć i wyparować, dzięki czemu w urządzeniu nie będzie wilgoci, która sprzyja pojawianiu się pleśni.

 

Jak konserwować poszczególne części pralki?

Aby pralka służyła nam przez lata, nie wystarczy wyczyścić od czasu do czasu jej obudowy. Zadbać powinniśmy również o strategiczne miejsca, które potrzebują szczególnej konserwacji.

1. Szuflady/pojemniki na proszek lub płyn – zazwyczaj znajdują się w nich zaschnięte resztki proszku lub płynu. Jeżeli mamy taką możliwość, warto je zdemontować i usunąć zabrudzenia. Możemy to zrobić ręcznie przy pomocy szmatki i płynu lub w zmywarce do naczyń.

2. Filtr – jest on usytuowany w dolnej części urządzenia i zapobiega zatkaniu węży odpływowych, blokując drobne przedmioty takie jak kawałki materiału, papierki, guziki czy monety. Przynajmniej raz w miesiącu powinno się go wyjąć i przeczyścić.

3. Wyświetlacz i przyciski – powinniśmy czyścić je wilgotną, miękką szmatką, by pozbyć się kurzu i zaschniętych zabrudzeń.

4. Bęben – raz w miesiącu warto puścić puste pranie. Do pojemnika na proszek wlewamy wtedy szklankę octu lub wsypujemy 1/3 szklanki kwasku cytrynowego czy też ¾ szklanki sody oczyszczonej. Każda z tych metod jest równie skuteczna i pozwoli nam wyczyścić pralkę od środka.

5. Drzwiczki – nie zapominajmy również o nich. Przetrzyjmy je szmatką z odrobiną płynu do mycia szyb. Uszczelki oczyśćmy z kolei wodą z detergentem.

6. Obudowa – do czyszczenia obudowy warto użyć delikatnego mleczka lub uniwersalnych płynów do usuwania zabrudzeń i kurzu.

 

Szukasz pralki? Zajrzyj do nas!

Skuteczna konserwacja pralki

Jeżeli raz w miesiącu dokładnie wyczyścimy urządzenie i będziemy pamiętać o jego prawidłowym użytkowaniu, możemy mieć pewność, że pralka będzie służyła nam przez długie lata i nie wydamy majątku na liczne naprawy. Zajmie nam to jedynie chwilę, a płynie z tego wiele korzyści.

Jeśli nie masz jeszcze pralki, którą mógłbyś konserwować, to koniecznie zajrzyj do naszego poradnika odnośnie tego, jaką wybrać pralkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.