Jaki telewizor 55 cali wybrać?

telewizory sonny

Nie za mały i nie za duży. Telewizory o przekątnej 55 cali idealnie pasują do średniej wielkości pomieszczenie i są jednymi z najczęściej wybieranych. Na rynku jest więc duży wybór takich odbiorników, które różnią się m.in. rodzaje matrycy, procesorem czy designem. Przygotowaliśmy cztery godne uwagi propozycje.

Jak dobrać odpowiednią wielkość ekranu TV?

Telewizor o przekątnej ekranu 55 cali sprawdzi się praktycznie w każdym pokoju, nawet jeżeli nie jest zbyt duży. Ważna jest przede wszystkim odległość z jakiej będzie się na niego patrzeć. Przyjmuje się, że na każdy cal przekątnej powinno przypadać około 4 cm odległości w przypadku telewizorów Full HD lub około 2 cm w przypadku telewizorów Ultra HD. Tak więc 55-calowy odbiornik Full HD powinien stać w odległości około 230 cm, a Ultra HD przynajmniej 110 cm.

Telewizor SONY OLED 55″ XR55A84J

Jedną z godnych uwagi propozycji jest telewizor SONY OLED 55″ XR55A84J. Zastosowano tu m.in. zapewniającą najwyższą jakość obrazu technologie: Obraz XR, Kontrast XR, Kolor XR, XR HDR Remaster czy Czystość XR. Zadbano także o dźwięk i zastosowano tu m.in. technologie XR Sound Position, Acoustic Surface Audio+ czy XR Surround.

Telewizor jest wyposażony w system operacyjny Android TV i ma 16 GB wbudowanej pamięci. Dzięki Google TV można oglądać filmy i programy z różnych serwisów streamingowych. Sony Oled pozwala także na korzystanie z aplikacji Apple TV, a technologia Chromecast built-in pozwala wyświetlać – w pełnej jakości – filmy, gry i aplikacje z urządzeń mobilnych.

Urządzenie firmy SONY to także ciekawy design. Bezramkowa konstrukcja nadaje telewizorowi finezyjny wygląd i skupia całą uwagę na tym, co najważniejsze – obrazie. Może pełnić także inne funkcje w przestrzeni mieszkalnej: wyświetla grafikę i prywatne zdjęcia, pozwala wybierać motywy wygaszacza ekranu i zapewnia funkcje zegara.

Telewizor SONY 55″ XR55A90JAEP

Nieco droższa propozycja to telewizor SONY 55″ XR55A90JAEP. Jak reklamuje go producent jest to najlepszy z telewizorów OLED, oparty na procesorze Cognitive Processor XR. Zapewnia niezrównany kontrast, olbrzymią jasność i czystą czerń połączone ze stylistyką Seamless Edge. Tu także zastowosano technologie, które sprawiają, że obraz jest jak żywy. To m.in.:  Obraz XR, Kontrast XR, Kolor XR, XR HDR Remaster czy Czystość XR. Z kolei dźwięk harmonizuje z obrazem i otoczeniem dzięki: XR Sound Position, Acoustic Surface Audio+ czy XR Surround.

Zastosowano tu także wyszukiwanie głosowe, co pozwala uniknąć skomplikowanej nawigacji i męczącego wpisywania przy wyszukiwaniu treści. Jest też inteligentny pilot do obsługi wszystkich połączonych urządzeń. Z kolei czujnik światła i koloru (RGB) dostosowuje obraz w telewizorze do kolorystyki światła w pomieszczeniu.

Ten telewizor także ma system operacyjny Android TV oraz 16 GB wbudowanej pamięci. Dzięki Apple AirPlay można przesyłać strumieniowo wideo i audio bezpośrednio z iPhone’a, iPada lub Maca. Pozwala oczywiście na korzystanie a aplikacji Apple TV i Google TV. Jest też bezramkowa konstrukcja, a uchwyty na kable ukrywają przewody i eliminują bałagan, dzięki czemu telewizor dobrze prezentuje się z przodu, z boków i z tyłu.

Telewizory SAMSUNG Neo QLED

Na uwagę zasługują także telewizory koreańskiego giganta, w tym SAMSUNG QE55QN95AATXXH Neo QLED. Znajdziemy tu Procesor AI, który precyzyjnie optymalizuje i ulepsza oglądane treści, a inteligentne skalowanie zapewnia rozdzielczość zbliżoną do 4K. Procesor odpowiada również za zarządzanie technologią Quantum Mini LED, która daje niezwykle realistyczny obraz. Na obraz wpływ ma także technologie: Neo Quantum HDR 2000 (nadaje głębi kolorom i zwiększa kontrast), Quantum Dot (odpowiada za odcienie kolorów) oraz powłoka antyreflerksyjna, która likwiduje rozpraszające odblaski światła na ekranie.

Za dźwięk telewizorach Neo QLED odpowiada m.in. funkcja Q-Symphony, która pozwala na synchronizację z soundbarem. Odbiornik, na podstawie analizy otoczenia, generuje dźwięk dopasowany do przestrzeni. Jest tu też aktywny wzmacniacz głosu, który intensyfikuje m.in. dźwięk filmowych dialogów, kiedy niepożądany hałas. Telewizor Samsunga to także doskonała propozycja dla graczy – zapewnia ultra szeroki widok w grach oraz panelu gracza.

Nieco tańszą propozycją jest inny telewizor z tej serii SAMSUNG QE55QN91AATXXH Neo QLED. Znajdziemy tam podobne technologie, jak w droższym modelu. Jest tu jednak m.in. nieco mniejsza moc głośników i mniej wejść USB. Jest też zastosowana nieco inna obudowa (flat look zamiast slim look), ale tańszy model ma trochę mniejszy pobór prądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.