Jaki ekspres do latte? Co powinien zawierać?

MatrixMedia_BLOG_WZÓR

Kawa latte podbiła serca Polek i Polaków i wielu nie wyobraża sobie bez niej dnia. Przygotowanie tego mlecznego specjału kawowego teoretycznie jest proste, ale w praktyce lepiej zostawić to zawodowcom lub… kupić odpowiednie ekspres. Co powinien zawierać?

Jak zrobić kawę latte?

Przepis na kawę latte wydaje się  prosty – wystarczy do espresso dodać spienionego mleka. Tyle teoria, ale z praktyką bywa różnie. Jeżeli z zaparzeniem odpowiedniej kawy można sobie poradzić, to idealna pianka z mleka stanowi już problem.

Coraz częściej spotyka się także różne wariacje latte z dodatkami takimi jak: cynamon, kardamon czy miód. Najlepszym sposobem na domową kawę latte jak z kawiarni jest odpowiedni ekspres i nie wystarczy tu tani przelewowy model.

Co powinien zawierać ekspres do latte?

Zwykły przelewowy ekspres do kawy, to po prostu zbiornik na wodę, pojemnik na zmieloną kawę, filtr i dzbanek. Tak można przygotować kawę podobną do tej parzonej „po turecku”. W takim ekspresie nie przygotujemy jednak latte czy cappuccino z pachnącą pianką. Do tego potrzebne jest urządzenie ze spieniaczem mleka.

Kawę latte z łatwością można przygotować w ekspresie kolbowym. Tu, podobnie jak w przypadku ekspresów przelewowych, wykorzystywana jest kawa mielona. Trzeba nią wypełnić kolbę z sitkiem i odpowiednio ubić. Większość ekspresów kolbowych posiada spieniacz do mleka, więc nadają się do przygotowania latte.

Także ekspresy saszetkowe lub kapsułkowe pozwalają na przygotowanie pysznej mlecznej kawy. Oba działają w podobny sposób – używa się saszetek lub kapsułek z esencję mielonej kawy gotowej do zaparzenia. Często doposażone są w spieniacze, co pozwala na zrobienie domowego latte.

Najlepszą opcją jest ekspres ciśnieniowy z wbudowanym młynkiem. To urządzenia wielofunkcyjne, w których można przygotować każdą odmianę kawy. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk i za kilka chwil gotowa jest pyszna latte, cappuccino czy espresso. Wbudowany młynek oznacza, że tak przygotowana kawa zawsze będzie świeża i będzie znakomicie smakowała.

Jaki ekspres do latte kupić?

Na rynku dostępnych jest wiele ekspresów, w których można przygotować pyszne latte. My polecamy trzy godne uwagi urządzenia. Pierwszym z nich jest kolbowy GRAEF ES850 Marchesa. Pracuje pod ciśnieniem 16 barów, a system spieniający mleko wyposażony jest w dyszę z regulacją emisji pary. Ekspres pozwala także na wybór odpowiedniej temperatury kawy, a po zakończonej pracy automatycznie się wyłącza. Na wyposażeniu jest także ubijak do kawy, dwa sitka i kubek na mleko ze stali nierdzewnej.

Jednym z najlepszych ekspresów ciśnieniowych są z kolei urządzenia firmy Miele – m.in. MIELE CM 5510 Silence Rose Gold i Miele CM 6160 MilkPerfection. Oba te ekspresy zapewniają kremową piankę z mleka dla różnych kawowych przysmaków. W tym oczywiście dla latte, które można przygotować jednym przyciskiem. Przy pomocy jednego przycisku – One Touch for Two – można równocześnie przygotować dwie kawy. Za intensywny aromat czarnego napoju odpowiada AromaticSystem, a specjalne programy zapewniają komfortowe czyszczenie urządzenia. Droższy z modeli (CM 6160) jest także wyposażony w WiFiConn@ct i zapewnia połączenie z Miele@home.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.