Jakiego drona kupić?

dron biały

Kiedyś drony kojarzyły się głównie ze sprzętem wykorzystywanym podczas działań wojennych. Dziś używa się ich również w celach komercyjnych i rozrywkowych. Kupują je nie tylko firmy, ale i osoby prywatne, a zastosowań jest naprawdę wiele. Czy wiecie jednak, na co zwrócić uwagę, zamawiając tego typu sprzęt? Jeżeli nie, oto kilka wskazówek, które pomogą dokonać właściwego wyboru!

1. Jakie są rodzaje dronów?

 

Drony dzieli się zarówno ze względu na zastosowanie, jak i ilość wirników. Kupujący postawić może na prosty i niedrogi sprzęt sprawdzający się w celach rekreacyjnych. Wybrać może też jednak profesjonalne urządzenie, idealne do nagrywania filmów i robienia zdjęć. Wyróżniamy trzy rodzaje dronów:

  • QUADROCOPTER – jest to najpopularniejszy rodzaj, składający się z czterech śmigieł. Tańsze modele wykorzystywane są jako zabawki. Te droższe służyć mogą jako sprzęt rekreacyjny lub komercyjny.
  • HEXACOPTER – to bardziej profesjonalny rodzaj drona składający się z 6 śmigieł i wykorzystywany przy kręceniu filmów i robieniu zdjęć. Jest w stanie udźwignąć cięższy sprzęt taki jak aparat czy kamera.
  • OCTOCOPTER – to dron z 8 śmigłami, który znajduje swoje zastosowanie w użytkowaniu komercyjnym, cywilnym lub rozrywkowym. Podobnie jak hexacopter, stworzony jest do dźwigania większych ciężarów. Poradzi sobie zatem ze sprzętem nagrywającym.

 

2. Dron odporny na upadki

 

Jeżeli planujemy zakup sprzętu, który sprawdzi się w bardziej ekstremalnych warunkach i będzie odporny na upadki i uderzenia, musimy zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz materiały, z jakich został stworzony. Najtańsze modele wykonane są z plastiku, który niestety nie sprawdza się w tym względzie najlepiej. Te lepsze jakościowo produkowane są ze stopów metali. Najbardziej profesjonalne i jednocześnie najdroższe drony powstają tymczasem z włókna węglowego.

 

3. Kamera w dronie – wbudowana czy nie?

 

Niektóre drony posiadają wbudowane kamery. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości ujęć, zwróćmy uwagę na rozdzielczość kupowanego sprzętu. Im większa tym lepiej dla jakości obrazu. Jeśli z kolei mamy swoją własną kamerę sportową, z której chcemy skorzystać w trakcie powietrznego nagrywania, szukajmy dronów z możliwością montażu dodatkowych akcesoriów. Wybierajmy również sprzęt z odpowiednią stabilizacją, tzw. gimbalem.

 

4. Jaki sposób sterowania?

 

Uwagę zwrócić powinniśmy także na urządzenie, które pomoże nam przy sterowaniu naszym sprzętem. Dedykowany sterownik może przybrać postać gamepada lub specjalnej, bardziej skomplikowanej aparatury. Niektóre drony posiadają aplikację sterującą, która pomaga wykorzystać własny smartfon lub tablet. Pamiętajmy jednak, że ta opcja wymaga łączności Wi-Fi pomiędzy dwoma urządzeniami. Zdarzają się i systemy mieszane, a to, na jaki się zdecydujemy zależy od naszych potrzeb i zastosowania sprzętu.

 

5. Wydajność akumulatora

 

Ważnym parametrem jest również maksymalny czas pracy drona, czyli wydajność jego akumulatora. Najlepsze akumulatory są w stanie działać nawet przez 25 minut, występują one jednak w droższych i bardziej profesjonalnych dronach. Te tańsze i zabawkowe pozwalają nam na 4-6 minutową rozrywkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.