Jak zoptymalizować brzmienie swojego zestawu audio?

Jak zoptymalizować brzmienie swojego zestawu audio?

Bardzo trudno jest dobrze rozmieścić głośniki. Dzieje się tak dlatego, że na ich ustawienie ma wpływ wiele zmiennych. Oto jak ważna jest optymalizacja zestawu audio – poradnik.

Rodzaje systemów dźwiękowych

Pierwszą rzeczą, od której zależy układ głośników jest oczywiście sama kombinacja, z jakiej korzystamy. Istnieje wiele systemów audio, więc dla ułatwienia przyjęto ujednolicone nazewnictwo. Zasada jest prosta – cyfra po lewej oznacza liczbę kanałów szerokopasmowych, zaś ta po kropce kanały basowe (niskotonowe).

Najprostszym możliwym układem jest 2.0 czyli tradycyjne stereo, później kolejno 2.1, 4.1, 5.1, 7.1, 9.1 i Dolby Atmos – najwyższa obecnie jakość dźwięku.

Ponieważ trudno jest znaleźć dwa pomieszczenia o jednakowej akustyce najlepsze efekty uzyskamy poświęcając sporo czasu na dostosowanie ustawień systemu dźwiękowego do konkretnych warunków. Czasami nawet drobna zmiana w ustawieniu głośników – lub mebli w ich otoczeniu – może zasadniczo wpłynąć na odbiór dźwięku.

Proste zasady ustawienia głośników

Podstawową zasadą, o której należy pamiętać to to, jak rozchodzi się fala dźwiękowa. Większe meble, lub rośliny ustawione między nami, a źródłem dźwięku mogą odbijać fale, a co za tym idzie pogarszać znacząco odsłuch. Najprościej przyjąć założenie – jeśli z miejsca, w którym siedzimy nie jesteśmy w stanie zobaczyć głośników oznacza to, że dźwięk nie dociera do nas bezpośrednio, ale jest odbity, co pogorszy jego jakość (zwłaszcza w przypadku wysokich tonów).

Nie należy jednak przesadzać – zbyt skromne wyposażenie wnętrza spowoduje kolejne problemy z odbiorem. Należy unikać tzw. twardych podłóg – dywan rozłożony między miejscem odsłuchu, a źródłem dźwięku pozytywnie wpłynie na jego odbiór. Dobrze jest też unikać gołych ścian między słuchaczem, a systemem audio likwidując kolejne odbicia za pomocą większej rośliny, czy półki z książkami.

Najprościej ustawić się w centrum, w równej odległości od każdego z głośników, aby dźwięk z nich docierał do nas w tym samym momencie.

Zapraszamy do skorzystania z naszej szerokiej oferty systemów hi-fi i kina domowego.

Najprostszy układ stereo – dwa głośniki – najlepiej jest ustawić tak, aby dźwięk rozchodził się po dłuższej osi symetrii pomieszczenia – od ściany akustycznie twardej do miękkiej. Wbrew obiegowej opinii nie zaleca się ustawiania głośników w narożnikach pokoju, chyba, że zostały do tego zaprojektowane, a jest to niezwykle rzadkie. Dobrym rozwiązaniem będzie układ w postaci trójkąta równobocznego, gdzie wierzchołkiem będzie miejsce odsłuchu, a kątami przy podstawie miejsca, gdzie umieścimy głośniki. Możemy je także delikatnie obrócić, tak, aby ramiona trójkąta były osiami, po których rozchodzić się będzie fala dźwiękowa z każdego z  przetworników.

Istotne są także odległości pomiędzy ścianami i głośnikami. Nawet w małych pomieszczeniach głośniki stereo nie powinny znajdować się bliżej niż 1,5 metra od siebie, ale i nie bliżej niż 50-60 cm od ścian i większych przedmiotów. Ustawienie jednego z przetworników np. dźwięku 50 cm od twardej akustycznie ściany, a drugiego 90 cm od ciężkiej kotary spowoduje kompletne zachwianie symetrii dźwięku i fatalny odbiór.

Sprawdź naszą ofertę!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.