PlayStation 4 czy Xbox One? Porównanie

PlayStation 4 czy XboX one

[AKTUALIZACJA 2017]

Jeżeli jesteś miłośnikiem gier komputerowych i zamierzasz zafundować sobie konsolę do gier, prawdopodobnie staniesz przed wyborem dwóch podstawowych produktów dostępnych na tym rynku: Xbox i PlayStation. Zastanawiasz się, który wybrać? Podpowiadamy w dzisiejszym tekście!

Xbox One czy PS4?

Gdy pisaliśmy ten artykuł, wybór sprowadzał się oczywiście do wówczas najnowszych dostępnych modeli: PlayStation 4 oraz Xbox One. Jeśli porównanie zaczniemy od ceny samej konsoli (w zestawie zwykłym, nie promocyjnym), to wygra PS4 jako konsola tańsza względem Xboxa. Jednak to, co powinno nas interesować, to pozostałe parametry – zarówno wersji zwykłej, jak i PS4 Pro oraz Xbox One X.

Możliwości multimedialne PlayStation 4 i Xbox One

Możliwości obu konsol w ich podstawowych wersjach są dość zbliżone, czy to pod względem RAM, czy wbudowanego procesora. Trzeba jednak wspomnieć, że w kolejnych wydaniach zdarzały się różnice (np. różne wydania PS4 charakteryzują się zróżnicowaną pojemnością dysku twardego).

Jeśli multimedia mają dla nas znaczenie i zastanawiamy się, czy wybrać Xbox One czy PlayStation 4, to trzeba wspomnieć, że ten pierwszy może służyć nie tylko do strumieniowania muzyki i obrazu, jak w przypadku PS4, ale też do oglądania telewizji. Pytanie tylko: czy tego właśnie wymagamy od konsoli do gier?

Parametry techniczne konsol ósmej generacji

Poza ceną zwróć też uwagę na dane techniczne sprzętu, który chcesz kupić. Warto pokusić się krótkie porównanie parametrów PlayStation 4 oraz Xbox One.

W przypadku podstawowych wersji konsoli to PlayStation 4 będzie przeważać nad swoim konkurentem. W momencie premiery był nieco wydajniejszą platformą, co przekładało się bezpośrednio na płynność rozgrywki. Microsoft wyciągnął jednak wnioski z tego faktu i już w drugich wersjach to Xbox One X święcił tryumfy jako konsola pod niemal każdym względem potężniejsza od PlayStation 4 Pro. Moc obliczeniowa konsoli amerykańskiego koncernu jest większa – na papierze wybór jest więc prosty. Pozostało tylko jedno, ale za to najważniejsze: gry.

 

Playstation 4 czy xbox one
Konsola Sony PlayStation 4

Dostępne gry na PS4 i Xbox

To chyba najważniejsza kwestia, gdy zastanawiamy się, czy wybrać Xbox One czy PlayStation 4. Porównanie nie jest proste, gdyż w przypadku obu konsol istnieje pewna grupa gier wydanych na wyłączność tylko dla jednej z nich. Co więcej, w przypadku gier multiplatformowych zdarza się, że dana gra wydana dla konkretnej konsoli zawiera ekskluzywne dodatki. Tak było na przykład na premierę Rise of the Tomb Raider czy pierwszych wersji Wiedźmina 3, który zawierał talie kart do gwinta.

W praktyce oznacza to, że przed zakupem najlepiej przejrzeć listę dostępnych gier i ocenić, na ile pasują do preferencji danego gracza. Z naszej strony polecamy jednak konsolę Sony PlayStation 4, gdyż wydaje się, że wybór dostępnych gier jest szerszy i o wiele ciekawszy. Warto również odnotować, że gry na Xbox One nie są tak naprawdę „EX-ami”, bowiem zagrać w nie możemy także na PC.

Na korzyść Xboksa przemawia jednak hasło, które pracownikom Sony spędza sen z powiek. Chodzi o kompatybilność wsteczną. W skrócie: Xbox ją ma, PlayStation zrezygnowało z tego pomysłu. Co to oznacza? Jeśli lubisz wracać do starszych, dobrze znanych tytułów, jak Fable II czy pierwsze części Gears of War – zainteresuje się Xboksem. Jeśli jednak interesują Cię nowe gry i nie chcesz sięgać pamięcią wstecz, tylko chłonąć piękne, dojrzałe produkcje – PlayStation 4 jest dla Ciebie. Tym bardziej, że spora część hitów z poprzedniej generacji tej platformy (jak Uncharted czy The Last of Us) została wydana w wersji zremasterowanej na najnowszą konsolę japońskiego giganta. Wybór należy do Ciebie, ale… mamy nadzieję, że pomogliśmy!

Zobacz konsole w MatrixMedia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.