Robocie, posprzątaj!

irobt - odkurzacz przyszłości

Sprzątanie nigdy nie jest przyjemne i zawsze warto je sobie uprościć. Oczywiście pod warunkiem, że nie odbije się to na jego efektywności. Co jednak jeśli automatyzacja tej czynności sprawi, że mieszkanie będzie lśnić bardziej, niż w przypadku samodzielnego sprzątania?

Bez kiwnięcia palcem

Niedawno pisaliśmy na blogu MatrixMedia o tym jak myjki Karcher potrafią przyspieszyć i usprawnić mycie okien. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania co prawda nadal trzeba się nieco wysilić, jednak znacznie mniej, niż stosując tradycyjne metody szorowania szyb. W przypadku porządkowania podłóg jest jeszcze prościej. Do tego stopnia, że Twoja praca może ograniczyć się do zaprogramowania robota sprzątającego, on zaś samodzielnie wykona wszystkie niezbędne czynności.

Brzmi futurystycznie? Trochę tak, jednak mechanizm, o którym mowa, czyli iRobot, jest jak najbardziej w zasięgu zwykłego użytkownika. Pod nazwą „robot odkurzający” kryje się prosta idea, tyle, że zrealizowana w doskonały sposób. IRobot samemu się przemieszcza, ale jednocześnie posiada mechanizmy, które pozwalają mu na samodzielną zmianę kierunków – tak, by faktycznie wysprzątać dostępną powierzchnię podłogi.

Odkurzacz, który „wie” co robi

Co istotne, wbudowane w iRobota czujniki sprawiają, że wykrywa on fakt natrafienia na różnego typu obiekty, na przykład na ścianę. Możliwe jest zaprogramowanie konkretnego harmonogramu pracy. Z kolei inne detektory kontrolują, czy przypadkiem iRobot nie znalazł się na krawędzi, z której może spaść – co w domyśle ma go zabezpieczać przed upadkiem ze schodów w przypadku sprzątania piętra w domu jednorodzinnym. Mechanizm ten nie jest co prawda żadną „sztuczną inteligencją”, za to całkiem efektywnie sprawdza się w sprzątaniu.

Przyszłość iRobotów

Roboty sprzątające cały czas są udoskonalane i powstają kolejne jego wersje, markowane między innymi przez takie firmy, jak Samsung, czy Miele. Ciekawostką jest to, że w niektórych modelach, takich jak iRobot Scooba, funkcję odkurzania zastąpiono możliwością mycia podłóg. Uwzględniono przy tym mechanizm samodzielnego określania siły nacisku w trakcie szorowania.

Jeśli iRobot, to tylko w Matrix Media!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.