Technologia Ultra High Definition zrewolucjonizowała świat telewizorów już kilka lat temu. Największe firmy walczą jednak o to, by to ich produkty mogły wyświetlać obraz najlepszej jakości. Samsung wypracował swój własny standard, który zyskał nazwę SUHD. Czym różni się od konkurencji?
Czym jest SUHD?
SUHD to flagowa linia telewizora Samsunga, w której postawiono na szereg rozwiązań nie występujących u konkurencji. Nie wyjaśniono oficjalnie, czy S na początku tego skrótu oznacza Samsunga, czy może Super Ultra High Definition. Pewne jednak jest to, że koreański gigant w swoich produktach zastosował technologię HDR i Quantum Dot.
Samsung z HDR?
HDR to technologia, która ma zapewnić szeroki zakres dynamiki obrazku. To rozwiązanie stosuje się przede wszystkim po to, by zwiększyć realizm prezentowanego obrazu, a także poprawić kontrast. Dzięki tej technologii jesteśmy w stania jednocześnie cieszyć się odpowiednim odwzorowaniem kolorów nawet w słoneczne dni. Wynika to ze znacznie wyższego poziomu jasności, który może zapewnić HDR.
Bardzo ważne jest również to, że telewizory, które wyposażone są w to rozwiązanie są w stanie wyświetlić znacznie więcej odcieni szarości. Standardowo ta liczba wynosi około 256, choć w praktyce jest ich nieco mniej. W przypadku produktów, które wyposażone są w HDR istnieje możliwość wyświetlenia nawet 1024 odcieni.
Czym są kwantowe kropki?
Fizyka kwantowa wkracza do naszych salonów za pośrednictwem telewizorów Samungua. Jaki ma to wpływ na obraz? Zwykłe telewizory są w stanie wyświetlić jedynie 33,5 % barw, które widzi ludzkie oko. Urządzenia z szeroką paletą barw mogą przekroczyć nawet 50%, jednak to wciąż tylko połowa tego, co moglibyśmy zobaczyć.
Kwantowe kropki są rozwiązaniem, które może ten problem rozwiązać. Quantum Dot to półprzewodnikowe kryształy, które znajdują się między diodami podświetlającymi ekran, a filtrami kolorów. Dostosowują się one do warunków oświetlenia, dzięki czemu są w stanie emitować nawet milard kolorów. W przypadku tradycyjny modeli telewizorów jest to 16 milionów. Dzięki temu rozwiązaniu możemy oglądać kolory znacznie bardziej nasycone i obserwować znacznie płynniejsze przejścia tonalne. Żeby cieszyć się tak dobrym obrazem konieczne jest dostarczenie oczywiście wysokiej jakości filmów, jednak coraz częściej istnieje taka możliwość.