Samsung SUHD – co warto wiedzieć o flagowej linii koreańskiego producenta?

samsung suhd

Technologia Ultra High Definition zrewolucjonizowała świat telewizorów już kilka lat temu. Największe firmy walczą jednak o to, by to ich produkty mogły wyświetlać obraz najlepszej jakości. Samsung wypracował swój własny standard, który zyskał nazwę SUHD. Czym różni się od konkurencji?

Czym jest SUHD?

 

SUHD to flagowa linia telewizora Samsunga, w której postawiono na szereg rozwiązań nie występujących u konkurencji. Nie wyjaśniono oficjalnie, czy S na początku tego skrótu oznacza Samsunga, czy może Super Ultra High Definition. Pewne jednak jest to, że koreański gigant w swoich produktach zastosował technologię HDR i Quantum Dot.

 

Samsung z HDR?

 

HDR to technologia, która ma zapewnić szeroki zakres dynamiki obrazku. To rozwiązanie stosuje się przede wszystkim po to, by zwiększyć realizm prezentowanego obrazu, a także poprawić kontrast. Dzięki tej technologii jesteśmy w stania jednocześnie cieszyć się odpowiednim odwzorowaniem kolorów nawet w słoneczne dni. Wynika to ze znacznie wyższego poziomu jasności, który może zapewnić HDR.

Bardzo ważne jest również to, że telewizory, które wyposażone są w to rozwiązanie są w stanie wyświetlić znacznie więcej odcieni szarości. Standardowo ta liczba wynosi około 256, choć w praktyce jest ich nieco mniej. W przypadku produktów, które wyposażone są w HDR istnieje możliwość wyświetlenia nawet 1024 odcieni.

 

Czym są kwantowe kropki?

 

Fizyka kwantowa wkracza do naszych salonów za pośrednictwem telewizorów Samungua. Jaki ma to wpływ na obraz? Zwykłe telewizory są w stanie wyświetlić jedynie 33,5 % barw, które widzi ludzkie oko. Urządzenia z szeroką paletą barw mogą przekroczyć nawet 50%, jednak to wciąż tylko połowa tego, co moglibyśmy zobaczyć.

Kwantowe kropki są rozwiązaniem, które może ten problem rozwiązać. Quantum Dot to półprzewodnikowe kryształy, które znajdują się między diodami podświetlającymi ekran, a filtrami kolorów. Dostosowują się one do warunków oświetlenia, dzięki czemu są w stanie emitować nawet milard kolorów. W przypadku tradycyjny modeli telewizorów jest to 16 milionów. Dzięki temu rozwiązaniu możemy oglądać kolory znacznie bardziej nasycone i obserwować znacznie płynniejsze przejścia tonalne. Żeby cieszyć się tak dobrym obrazem konieczne jest dostarczenie oczywiście wysokiej jakości filmów, jednak coraz częściej istnieje taka możliwość.

 

Sprawdź telewizory Samsunga!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.