Sięgnij po gramofon – muzyczny powrót do źródeł

Gramofon

Dla jednych to legenda. Dla innych posmak dawnych czasów. W każdym przypadku gramofon i płyty winylowe to możliwość zetknięcia się z muzyką analogową w doskonałej formie. Warto się zainteresować tym urządzeniem, gdyż w ostatnich latach zdecydowanie wraca do łask!

Czy gramofon ma rację bytu w XXI wieku?

Wbrew wszelkim pozorom tak! Co więcej, gramofon może okazać się dobrym wyborem, nie tylko dla kolekcjonerów starych albumów muzycznych, często posiadających swoje winylowe wersje. Od kilku lat część wytwórni zaczyna wydawać płyty z całkiem nowymi kompozycjami. Zjawisko, które jeszcze do niedawna dotyczyło wyłącznie niezależnych wykonawców, powoli przenika do mainstreamu. Co ciekawe, w niektórych przypadkach winyle zawierają dodatkowe utwory, niedostępne na nośnikach cyfrowych!

Jaki gramofon wybrać?

Chcesz kupić gramofon i zastanawiasz się, który wybrać? Cóż, kryteriów wyboru jest wiele. Co ciekawe, część osób zwraca uwagę nawet na wygląd tego urządzenia. Co prawda cecha ta jest absolutnie drugorzędna, ale faktem jest, że obecnie produkowane gramofony są tak zróżnicowane pod względem wizualnym, że z powodzeniem można znaleźć sprzęt, który będzie jednocześnie posiadał doskonałe parametry techniczne i idealnie pasował do nawet bardzo designerskiego wystroju.

Istotną cechą, na którą należy zwrócić uwagę kupując gramofon, jest sposób jego obsługi. Tutaj z jednej strony znajdują się uwielbiane przez audiofilów gramofony manualne, których obsługa odbywa się w pełni ręcznie. Samodzielnie trzeba ustawić miejsce startu, uruchomić odtwarzanie itp.

Po drugiej stornie barykady znajdują się gramofony półautomatyczne i automatyczne, w których – jak sama nazwa wskazuje – część funkcjonalności została zautomatyzowana. Przykład? Po zakończeniu odtwarzania gramofon automatyczny może samodzielnie odstawić ramię z igłą lub ustawić je do ponownego odgrywania płyty winylowej.

Gramofon analogowy kontra gramofon cyfrowy

Ciekawostką jest, że choć gramofony kupuje się z myślą o muzyce analogowej, na rynku dostępne są modele z gniazdem USB, za pomocą którego można nagrywać odtwarzaną muzykę do formatu cyfrowego. Chociażby po to, by później odsłuchiwać ją za pomocą smartfona.

Na co uważać kupując gramofon?

Gdy zastanawiasz się jaki gramofon kupić, zwróć uwagę na jedną, bardzo ważną rzecz: jego podstawę. Nawet najlepszy model może doprowadzić do szału, jeśli będzie zbyt czuły na wibracje otoczenia. Żeby naprawdę w pełni spokojnie delektować się dźwiękami muzyki (owszem, zdecydowanie cichszymi, niż w przypadku zestawów power audio, ale za to lepiej oddającymi intencję twórców), koniecznie powinieneś wybrać gramofon posiadający dobrze zamortyzowaną dolną część. Tak, by drgania powierzchni były w pełni wytłumione i tym samym nie były przenoszone na płytę winylową i odczytującą ją igłę.

Hi-Fi w MatrixMedia – Sprawdź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.