Dobry smartfon dla początkujących – 3 kluczowe parametry

3 najważniejsze parametry współczesnych smartfonów


[AKTUALIZACJA 2017]
W natłoku reklam i promocji producentów smartfonów, trudno się zdecydować na odpowiedni model dla siebie. Co więcej, trudno jest porównać modele konkurencyjnych firm, aby wybrać te najlepsze. Szczególnie osoby niebędące w temacie mogą mieć z wyborem telefonu. Jak wybrać smartfon dla początkujących? Poniższy artykuł to krótki poradnik dla tych osób, które mają niewielką wiedzę o branży, a chciałyby wybrać porządny sprzęt.

Po pierwsze – rozmiar ekranu

 

Przekątna ekranu smartfona może wahać się od kilku do nawet kilkunastu cali. Przyjmuje się, że średnia wielkość ekranu smartfona to 3,5-4 cale. Z drugiej strony, wszystkie najnowsze flagowe smartfony wiodących producentów posiadają wyświetlacze w granicach 5-5,5 cala, co powoli staje się standardem. Jednak należy pamiętać, że rozmiar ekranu zależy od przeznaczenia smartfona – jeżeli ma on służyć przede wszystkim do wykonywania połączeń i pisania smsów to ekran powinien być jak najmniejszy. Jeżeli ma mieć przeznaczenie biznesowe lub będzie wykorzystywany do gier i multimediów, wtedy większa przekątna jest bardziej wskazana. Należy jednak pamiętać, że większy ekran zużywa więcej energii.

Po drugie – rozdzielczość

 

Przekątna to nie wszystko, bardzo ważna jest również rozdzielczość ekranu. W przypadku rozdzielczości smartfona o ekranie 5-calowym, powinien on posiadać rozdzielczość co najmniej 720p, dzięki czemu jakość obrazu będzie naprawdę dobra. Słabsze modele produkowane są w rozdzielczości nawet 320 x 480 pikseli, ale jakość obrazu jest kiepska. Smartfony ze średniej półki posiadają rozdzielczość w granicach 480 x 854 px, co wystarcza do wyświetlania filmów oraz zdjęć w dobrej jakości.

 

Po trzecie – procesor

 

Jest to jeden z najistotniejszych parametrów, który ma wpływ na prędkość działania smartfona. Im szybszy procesor, tym płynniej będą działały zainstalowane aplikacje i gry. Biorąc pod uwagę ilość rdzeni – standardowe działania wymagają 2 rdzeni, kolejne są potrzebne do bardziej skomplikowanych czynności jak np. odtwarzanie filmów czy korzystania z gier. Ważnymi parametrami są taktowanie i pamięć RAM – im wyższe parametry tym większa wydajność, ale co za tym idzie, większy pobór energii i krótsze działanie baterii. Przyjmuje się, że dobry smartfon powinien mieć 2 rdzenie, taktowanie ok. 1.2 oraz 1 GB pamięci RAM.

Zagłębiając się pobieżnie w tylko kilka ważnych aspektów decydujących o wyborze smartfona, warto zauważyć, że przed analizowaniem parametrów musimy odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie – do czego będziemy wykorzystywać naszego smartfona? Czy potrzebujemy większych mocy obliczeniowych i lepszej jakości ekranu, a co za tym idzie dużo krótszego czasu trzymania baterii (1 do 2 dni), czy wystarczą nam średnie parametry, a bateria trzymająca tydzień?

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 

Choć podane wcześniej trzy zmienne są niezwykle istotne, warto również zwrócić uwagę na pozostałe parametry. Wiele osób szukając odpowiedniego smartfona, kieruje się jakością zdjęć i filmów, które można nim wykonać. Producenci lubią chwalić się coraz większą rozdzielczością matrycy swoich smartfonów, jednak nie jest prawdą, że im większa, tym lepsze zdjęcia. Istotna jest za to wielkość samej matrycy oraz jasność zastosowanego obiektywu. Warto także porównać sobie pojemność baterii. Jeżeli zależy nam na dłuższym czasie pracy, powinniśmy szukać baterii o pojemności co najmniej 3000 mAh.

 

Sprawdź naszą ofertę smartfonów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.