Smartfon i phablet – różnice i podobieństwa

Smartfon i phablet - czym się różnią?

Smartfon i phablet – różnice między tymi dwoma urządzeniami są niewielkie, a jednak coraz częściej możemy się spotkać z separacją obu pojęć. Na czym w takim razie polegają?

Smartfon i phablet – różnice

Podstawowe cechy, które odróżniają smartfon i phablet to:

  • Rozmiar wyświetlacza – mówi się, że phablety to smartfony, które posiadają wyświetlacz, mieszczący się w przedziale 5,0” do 6,9”. Informację tę trzeba jednak mocno zweryfikować, ponieważ oznaczałoby to, że znaczna część nowych telefonów z wyższej półki takich jak Samsung Galaxy S5 Neo z wyświetlaczem 5,1” to właśnie phablety. Standard w kwestii phabletów został wypromowany przez model Galaxy Note, który w pierwszej wersji mógł pochwalić się wyświetlaczem 5,3”. Ten sam rozmiar został wykorzystany w rozszerzonej wersji flagowego Samsungu Galaxy S6 Edgew postaci Edge+. Patrząc na te parametry, należałoby stwierdzić, ze z phabletem mamy do czynienia w przypadku smartfonów, których rozmiar waha się od 5,3” do 6,9”. W takim przypadku phabletem byłaby także ulepszona wersja ostatniego flagowca od Sony – Xperia Z5 Premium, której wyświetlacz ma rozmiar 5,5”. Większe wyświetlacze w phabletach ułatwiają korzystanie z takich funkcji jak surfowanie po internecie czy granie w gry ze względu na lepszą szczegółowość ekranu.
  • Możliwość skorzystania z rysika – To, co na samym początku mody na phablety najbardziej wyróżniało te urządzenia od mniejszych smartfonów to – o dziwo – nie rozmiar. Największą innowacją była bowiem możliwość skorzystania z rysika, zwanego również stylusem. Dzięki niemu można nie tylko obsługiwać menu urządzenia czy rysować, ale również zapisywać własne notatki. Należy jednak pamiętać, że nie każdy model został wyposażony w rysik – jest to standardowe wyposażenie Samsung Galaxy Note 4, ale już Sony Xperia Z Ultra nie zawiera tego urządzenia, choć można go obsługiwać również… zwykłym ołówkiem.

Smartfon i phablet – różnice? Niewielkie

Oczywiście możliwość skorzystania z większego wyświetlacza i rysika to spore udogodnienia. Gdyby jednak pomyśleć o tym, jakie są podobieństwa między smartfonem i phabletem, jest ich zdecydowanie więcej. Ta sama funkcjonalność, ten sam system operacyjny i – co za tym idzie – te same aplikacje. Często phablety to po prostu powiększona wersja flagowych telefonów tak jak jest ze wspomnianą wyżej Xperią Z5 Premium czy Samsungiem Galaxy S6 Edge+.
Na dobrą sprawę można więc powiedzieć, że phablet jest dużym smartfonem o rozmiarach nieznacznie mniejszych od małych tabletów. To, co najbardziej odróżnia phablety od tabletów i sprawia, że bliżej im do smartfonów to rozwinięty moduł telefoniczny.

Marzysz o kupnie smartfona lub phableta, który zaspokoi Twoje wszelkie potrzeby? Sprawdź bogatą ofertę sklepu MatrixMedia!

Zapoznaj się z ofertą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.