Zmywarka dla rodziny czy dla singla? Sprawdź jak wybrać!

Zmywarka dla rodziny czy dla singla?

Zmywanie naczyń nie należy do przyjemnych zadań i zabiera nam sporu czasu. Na szczęście zmywarki mogą nas w tym całkiem nieźle wyręczyć. Ważne jednak, by wybrać taki model, który spełni nasze potrzeby. Zmywarka dla rodziny sporej wielkości będzie więc inna, niż dla singla, który gotuje tylko kilka razy w tygodniu. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę.
[AKTUALIZACJA 2017]

Jakie są typy zmywarek?

Kiedy zastanawiamy się nad rodzajem zmywarki do swojego domu przede wszystkim powinniśmy się zastanowić nad tym, na jakim typie sprzętu nam zależy. Podstawowy podział to wolnostojące lub do zabudowy. Czym się charakteryzują?

Zmywarki wolnostojące możemy ustawić w dowolnym miejscu naszej kuchni, do którego będziemy w stanie doprowadzić wodę i jej odpływ. W tym wypadku mamy do wyboru zazwyczaj tradycyjny design, a w większości modeli możliwe jest także zdjęcie górnej pokrywy, dzięki czemu możliwe jest zamontowanie go pod blatem kuchennym.

Modele do zabudowy są natomiast stworzone dla osób, dla których najważniejsze jest zachowanie spójności wystroju w kuchni. Zmywarki można bowiem dowolnie obudować drewnem lub innym materiałem. Do wyboru, do koloru.

Zmywarka dla rodziny SAMSUNG DW60J9970BB

Jaką wybrać pojemność

Wybór pojemności jest oczywiście kluczowy w przypadku zmywarki. Jeśli kupimy zbyt wielką, to poziom poboru energii i wody będzie zbyt duży. Jeśli natomiast kupimy zbyt małą, to konieczne będzie włączenie jej nawet dwa razy dziennie, co doprowadzi do wysokich rachunków energetycznych.
Najczęściej spotyka się sprzęt kompaktowy o szerokości ok. 45 centymetrów lub standardowy o szerokości 60 centymetrów. Warto zwracać uwagę na informacje, które dotyczą ilości kompletów, które mogą zostać umyte podczas jednego cyklu pracy zmywarki.

Klasy energooszczędności

Coraz częściej zwracamy również uwagę na klasy energooszczędności, które informują nas nie tylko o tym, ile prądu pochłonie dane urządzenie, lecz również o tym, jak bardzo jest ono przyjazne dla środowiska. Najwyższą klasą energooszczędności zmywarek jest A+++, jednak już standardowe A+ zapewni nam optymalne poziom energooszczędności.
Często spotykamy się z argumentacją, że zmywarki o wyższej klasie energooszczędności są o wiele droższe. Należy jednak pamiętać, że w dłuższym okresie użytkowania ekologiczny sprzęt odwdzięczy się nam mniejszym poborem energii. Jeśli więc kupujemy porządne urządzenie, które docelowo ma nam posłużyć przez lata, warto wykosztować się na finansowo- i energooszczędne. Zwłaszcza, że zmywarka dla rodziny włączana będzie bardzo często z uwagi na sporą ilość brudnych naczyń po każdym posiłku.

Zmywarka dla singla BOSCH SPS40E58EU

4. Jaka zmywarka dla rodziny, a jaka dla singla?

Osoby, które mieszkają samotnie powinny wybierać raczej zmywarki kompaktowe, które nie zajmą wiele miejsca i nie będą pochłaniać zawrotnych ilości energii elektrycznej. Z całą pewnością szerokość 45 centymetrów będzie dla nich wystarczająca. Dobrym rozwiązaniem może okazać się kupienie modelu, w którym zmyć będziemy mogli ok. 2-3 kompletów naczyń.

Rodziny powinny zdecydować się na urządzenia, które są szerokie przynajmniej na 60 centymetrów. W ich przypadku 6 kompletów naczyń jest raczej standardem. Oczywiście, jeśli posiadamy większą rodzinę, powinniśmy wybrać większy sprzęt.

Sprawdź nasze zmywarki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.