Jak dobrać okap kuchenny

jak wybrac okap do kuchni

Okap to urządzenie niezbędne w każdej kuchni. Jeżeli dobrze dobierzemy go do własnych potrzeb, skutecznie pozbędziemy się intensywnych zapachów, rozchodzących się po całym domu podczas gotowania. Jaki okap wybrać i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu? O tym przeczytacie poniżej.

Wyciąg czy pochłaniacz?

Okap może działać jako pochłaniacz wyposażony w odpowiednie filtry lub jako wyciąg. Pochłaniacz zasysa powietrze, filtruje je, a po oczyszczeniu wypuszcza z powrotem do pomieszczenia. Wyciąg wymaga podłączenia do kanału wentylacyjnego. Powietrze przez niego zasysane jest wyprowadzane na zewnątrz budynku.

Większość dostępnych na rynku okapów może, w zależności od podłączenia, spełniać funkcję obu tych urządzeń. Jeżeli są wyposażone w filtr węglowy, bez problemu działają jako pochłaniacze. Po podłączeniu do kanału wentylacyjnego funkcjonują jako wyciąg.

Pochłaniacze mają zazwyczaj słabszą moc. Jeżeli nie postawimy na sprzęt dobrej jakości, powietrze przechodzące przez pochłaniacz może nie być idealnie oczyszczone, co sprawia, że zapachy nie są pochłaniane w stu procentach. Wyciąg ma w tym względzie przewagę nad pochłaniaczem. Odznacza się zazwyczaj większą mocą, a wszelkie intensywne zapachy usuwa poza budynek. Pamiętać należy jednak, że tego typu okap nie nadaje się do domu z kominkiem lub kotłem gazowym z otwartą komorą spalania, ponieważ w takich budynkach nie można podłączyć go do instalacji wywiewnej.

 

Miejsce umieszczenia okapu w kuchni

Wybierając odpowiedni model okapu, powinniśmy również wiedzieć, gdzie planujemy go umieścić. Urządzenia te różnią się w zależności od miejsca instalacji:

  • okap podszafkowy montowany jest pod wiszącą szafką lub szufladą,
  • okap narożny mocuje się na ścianie w rogu kuchni,
  • okap wyspowy, zwany również wolnowiszącym, przymocowany jest do sufitu nad kuchenką, nie dotykając ścian,
  • okap przyścienny instalowany jest przy ścianie między wiszącymi szafkami.

 

Sprawdź okapy kuchenne w Matrix Media!

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujemy się na zakup sprawdźmy, jakie dodatkowe udogodnienia ma dany okap (wyświetlacz pokazujący parametry, informacje o konieczności wymiany filtra). Poza tym dowiedzmy się również, jaki hałas emituje podczas pracy. Niektóre okapy działają dość głośno i mogą okazać się przez to męczące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.