Odkurzacz piorący – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

odkurzacz piorący

Utrzymanie domu w czystości jest dziś coraz łatwiejsze dzięki wysokiej jakości sprzętom i detergentom, które nam to zadanie skutecznie ułatwiają. Standardowym urządzeniem, które pomaga zachować porządek jest odkurzacz. Kupić możemy go w kilku różnych wariantach. Oprócz workowych i bezworkowych, zdecydować możemy się również na odkurzacze wodne i piorące. Te ostatnie pomogą nam wyczyścić duże i zróżnicowane powierzchnie, a nawet samochodową tapicerkę. Na co zwrócić uwagę, kupując tego typu sprzęt? Podpowiadamy!

1. Odkurzacz piorący – charakterystyka

Gdzie tak naprawdę sprawdza się odkurzacz piorący i jakimi dysponuje funkcjami? Oprócz tego, że działać może on dokładnie tak, jak zwykły odkurzacz, dodatkowo potrafi on również prać dywany, tapicerkę oraz zbierać rozlane płyny. Odkurzać można nim na dwa sposoby:

  • Na sucho – wówczas kurz i niewielkie odpadki zbierane są bezpośrednio do worka lub poprzez filtr wodny
  • Na mokro – używamy środka czyszczącego nanoszonego na dywan lub wykładzinę, a następnie zasysamy powstałą pianę wraz z rozpuszczonym przez nią brudem

Dodatkową zaletą odkurzacza piorącego jest usuwanie roztoczy i nawilżanie powietrza, które przydatne jest zwłaszcza w okresie grzewczym lub w pomieszczeniach klimatyzowanych.

2. Najważniejsze parametry odkurzacza piorącego

Kupując odkurzacz piorący, uwagę zwrócić powinniśmy nie tylko na jego markę, ale również na poszczególne parametry. Przemyślana decyzja pozwoli nam cieszyć się wybranym sprzętem dłużej i efektywnie wykorzystywać go podczas codziennych porządków. Na co zwrócić zatem szczególną uwagę?

  • Moc ssania – najlepiej, aby była ona regulowana. Wtedy jesteśmy w stanie dopasować ją do intensywności zabrudzenia. Odkurzacze z większą mocą sprawdzą się szczególnie w domach właścicieli zwierząt. Im wyższa moc, tym łatwiej usuniemy sierść swoich pupili z dywanów czy kanap.
  • Poziom hałasu – nowoczesny odkurzacz piorący powinien być jak najcichszy. Funkcja ta sprawdza się doskonale w domach, w których mieszkają dzieci lub zwierzęta. Optymalna głośność szumu nie powinna przekraczać 65 decybeli.
  • Silnik – uwagę zwrócić należy także na moc silnika. Pamiętajmy, że do grubych i gęstych dywanów potrzebować będziemy odkurzacza o mocy ponad 2000 W. Przy panelach oraz podłogach drewnianych sprawdzą się silniki 1200 W.
  • Jakość filtrów – jest to istotna kwestia, jeżeli któryś z domowników jest alergikiem. Dobry odkurzacz piorący wyposażony w kilka wysokiej jakości filtrów wyłapie wszelkie pyłki, alergeny i roztocza. Najlepsze filtry pochłonąć potrafią nawet zarodniki i pyłki kwiatowe.
  • Ilość i pojemność zbiorników – dobry odkurzacz piorący powinien posiadać dwa dosyć duże zbiorniki. Wówczas czysta woda nie miesza się z brudną i nie musimy jej aż tak często wymieniać.

3. Czy warto zdecydować się na odkurzacz piorący?

Odkurzacz piorący stanowi dobrą alternatywę dla standardowych odkurzaczy workowych i bezworkowych. Pozwala nam zarówno na codziennie sprzątanie zakurzonych powierzchni, jak i czyszczenie dywanów oraz tapicerek na mokro. To dodatkowo doskonałe rozwiązanie dla alergików, pozwala bowiem ograniczyć ilość kurzu i roztoczy w najbliższym otoczeniu.

Sprawdź nasze odkurzacze piorące!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.