Okap rurowy – cechy szczególne

okap kuchenny opinie

Aktualizacja 2017
Uwielbiasz gotować, jednak przeszkadzają Ci nieprzyjemne zapachy, które później unoszą się w Twojej kuchni? Masz dość wiecznie zaparowanych okien oraz ciągłego wietrzenia? W tej sytuacji z pomocą przychodzi okap rurowy. W dzisiejszym poradniku skoncentrujemy się na okapie rurowym, oraz pokażemy Ci dlaczego jest to dobry wybór dla Twojej kuchni.

Okap rurowy – Wybierz mądrze

Odpowiednio dobrany okap kuchenny pozwoli Ci uniknąć przedostawania się nieprzyjemnych zapachów do pozostałych pomieszczeń mieszkania lub domu. Obecnie na rynku mamy olbrzymi wybór okapów od najbardziej znanych producentów, dlatego warto poświęcić chwilę na dobranie odpowiedniego rozwiązania dla Twojego wnętrza. Okapy rozróżniamy na dwa ogólne typy, które można podzielić ze względu na rodzaj pracy jaki wykonują na:

– wyciągi

– pochłaniacze

Wyciągi to najbardziej standardowe rozwiązanie. Okap połączony jest bezpośrednio z szybem wentylacyjnym w naszym domu, do którego później wyciągane jest zanieczyszczone powietrze z kuchni. Taki rodzaj układu nazywa się układem otwartym i charakteryzuje się niskim kosztem eksploatacji oraz trwałością.  To właśnie ten rodzaj wyciągów określany jest jako okap rurowy a więc taki, który w swoim wnętrzu oprócz urządzenia wyciągającego powietrze posiada również charakterystyczną rurę, stanowiącą łącznik z kanałem wentylacyjnym.

Najważniejszą zaletą okapów rurowych jest niski koszt eksploatacji, mnogość dostępnych na rynku modeli pozwala również dobrać urządzenie adekwatne do kwoty, którą chcemy na urządzenie przeznaczyć.

Drugim ogólnym typem okapów są pochłaniacze czyli urządzenia działające w układzie zamkniętym, gdzie powietrze zasysane do okapu przechodzi prze złożony zestaw filtrów węglowych i po oczyszczeniu wydalany jest z powrotem do kuchni. W przypadku pochłaniaczy konieczna jest wymiana filtrów węglowych, które po czasie się zużywają. Każdy użytkownik takiego urządzenia musi się więc liczyć z cyklicznym kosztem wymiany elementów, które ulegają największej eksploatacji. Zaletami pochłaniacza są natomiast niewielkie rozmiary tych urządzeń, możliwość umieszczenia okapu w dowolnym miejscu w kuchni oraz zabudowa urządzenia szafką.

jaki okap wybrać?

Rodzaje okapów kuchennych

Podział designerski okapów pozwala Ci wybrać jeden z wielu rodzajów urządzeń odpowiedni do Twojego wnętrza:

 • przyścienne
 • wyspowe
 • teleskopowe
 • podszafkowe
 • szafkowe
 • narożne
 • uchylne
 • blatowe
 • rustykalne

Jako przyszły użytkownik, dobierając odpowiednie urządzenie, zwróć uwagę na cztery podstawowe kwestie.

 • Poziom hałasu urządzenia
 • Ilość biegów zasysania zanieczyszczonego powietrza
 • Oświetlenie dodatkowe
 • Funkcje niestandardowe

Trzy najważniejsze cechy dobrego okapu rurowego

Zadbaj by urządzenie, które wybierzesz oferowało odpowiednio niski poziom hałasu. Dobry okap nie powinien przekraczać 50-60 dB  działając na najwyższym biegu. Komfort cichej pracy docenisz szczególnie, jeśli posiadasz w swoim domu kuchnie otwartą, połączoną z salonem. Głośny okap skutecznie uprzykrzy czas nie tylko osobom będącym w kuchni, ale i pozostałym domownikom.

Ilość biegów zasysania powietrza poprawia jakość gotowania, standardowo większość okapów znanych producentów posiada około 4 biegów pozwalających regulować moc ssącą urządzenia. Wykorzystując wszystkie palniki kuchenki, w kilka chwil Twoja kuchnia wypełni się parą oraz licznymi zapachami, w takiej sytuacji najwyższy bieg zasysania powietrza ułatwia pracę i zapewnia dodatkowy komfort.

Dodatkowe oświetlenie

jest przydatnym atrybutem, który jest nieodzowny w okapach rurowych oraz działających na zasadzie pochłaniacza. Mocne światło przydaje się szczególnie jeśli gotujemy wieczorami, bądź jeśli nasza kuchnia jest słabo oświetlona.

Dodatkowe funkcje okapów

Do dodatkowych funkcji zaliczamy wszelkie technologie poprawiające komfort użytkowania urządzenia takie jak czujnik czyszczenia, wyłącznik czasowy, minutnik a nawet funkcję multimedialną okapu. Finezja producentów w wymyślaniu coraz to bardziej różnorodnych funkcji dodatkowych nie zna granic.

Podsumowując nasze rozważania warto zaznaczyć, że naszym zdaniem wybór okapu rurowego jest znacznie lepszym rozwiązaniem, zważywszy na niski koszt eksploatacji, brak konieczności cyklicznej wymiany elementów urządzenia oraz komfort wynikający z eliminacji zanieczyszczonego powietrza w całości z pomieszczenia. Zapytaj naszych ekspertów Matrix Media, pomożemy Ci wybrać urządzenie adekwatne do Twoich potrzeb. Zapraszamy również do zapoznania się z bogatym asortymentem naszego sklepu. Przekonaj się , że w Matrix Media stawiamy nie tylko na jakość naszych produktów ale również na profesjonalną obsługę klienta.

okap kominowy

Inne rozwiązania

Klienci Matrix Media często wybierają jednak okapy kominowe. Producenci tego sprzętu dbają o jego ergonomiczny wygląd i wyjątkową funkcjonalność. Zwróciliśmy uwagę na okap SIEMENS LC68BA572, ponieważ jest to sprzęt wydajny i bardzo cichy. Posiada oświetleniowe LED, które pozwala oszczędzać energię. Posiada tryb, które zadaniem jest dostosowanie pracy pochłaniacza do wydzielanych zapachów.

Zobacz inne okapy w ofercie Matrix Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.