Soundbar czy kino domowe – co wybrać?

matrix media radzi soundbar czy kino domowe

Każdy w swoim salonie chce mieć punkt, który stanie się jego Shangri La wypoczynku. Mowa tu oczywiście o centrum rozrywki z telewizorem i… no właśnie. Soundbar czy kino domowe – co wybrać? Postaramy się rozwiązać ten dylemat w dzisiejszym tekście.
[AKTUALIZACJA 2017]

Soundbar czy kino domowe – co lepsze?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna, gdyż podstawową kwestią będzie określenie własnego zapotrzebowania, budżetu etc. Powiecie zaraz, że to banał i żaden argument, bo tak mówią wszyscy. Dlatego wyciągnijmy garść faktów i zaleceń, o których tak często się nie mówi.

soundbar czy kino domowe

Zapotrzebowanie na przestrzeń

Oczywistym jest argument, że kino domowe zajmuje więcej miejsca od soundbaru, jednak jest to element o którym często zapominamy. Inwestując kilka tysięcy w zestaw kina domowego 5.1 musimy jednak uwzględnić przestrzeń na odpowiednie rozmieszczenie głośników w pomieszczeniu, inaczej cały misterny plan z radowania się dźwiękiem pójdzie na marne.

Ile fabryka dała…

Moc urządzenia to ważna kwestia. Wbrew powszechnemu przekonaniu więcej nie zawsze znaczy lepiej. Ogólnie przyjęto, że soundbary sprawdzają się w pokojach o wielkości do 15 m kw. Większe pomieszczenia warto wyposażyć w zestaw kina domowego. W małych pokoikach spokojnie wystarczy kilkaset (200-300) watów, a więc typowy soundbar. Nie warto kłaść nacisku na jak największą moc – ostatecznie może to spowodować tłumienie dźwięku i obniżenie jego jakości. Według specjalistów do pomieszczenia o powierzchni 20 m kw. zestaw powinien mieć natomiast więcej niż 400 W RMS.

Jeśli jednak do naszej dyspozycji mamy sporych rozmiarów salon, możemy śmiało inwestować w system nagłośnienia, który wytrzyma lata oraz zapewni wiele wspaniałych doświadczeń dla spragnionych krystalicznie czystego dźwięku audiofilów.

soundbar czy kino domowe

Złącza

Ostatnim elementem, na który radzimy zwrócić uwagę są złącza. Wydajny system dźwiękowy powinien być wyposażony w wejścia optyczne i analogowe oraz przynajmniej 2 złącza HDMI. Przydatne mogą być również moduły łączności bezprzewodowej – WiFi, Bluetooth oraz NFC. W przypadku wyboru kina domowego, dobrze by zawierało ono odtwarzacz płyt DVD (i/lub Blu-ray). Zwróćmy też uwagę na wbudowane dekodery dźwięku – w kompletnej gamie znajdziemy Dolby Digital, DTS, Dolby Prologic II, Dolby TrueHD oraz DTS-HD Master Audio.

Mamy nadzieję, że dzisiejsza rozpiska pomoże wszystkim strudzonym klientom lepiej wybrać stosowne urządzenie z bogatej oferty Matrix Media.

Sprawdź ofertę kin domowych w Matrix Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.