Test dronów DJI

Drony DJI

DJI to prawdziwa potęga na rynku dronów. Produkty tej firmy są wykorzystywane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Przy ich użyciu powstają wyjątkowe nagrania z wakacji, a także zapierające dech w piersiach sceny filmów akcji. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej dostępnym dronom DJI.

Firma DJI sprawiła, że drony nie są już wyłącznie domeną modelarzy, którzy potrafią je skonstruować własnymi rękami. Jej urządzenia można używać od razu po wyciągnięciu z pudełka i nie trzeba w tym celu przykręcić nawet jednej śrubki. Nie potrzeba też specjalistycznej wiedzy technicznej. Modele wyprodukowane przez DJI są proste w obsłudze i po przejściu samouczka w zasadzie każdy jest w stanie nimi sterować. Firma posiada jednak w swojej ofercie również drony dla bardziej zaawansowanych użytkowników, ale my skupimy się na najczęściej wybieranych produktach.

DJI Phantom 4 Pro/Advanced

Phantom to najpopularniejsza i najdłużej rozwijana seria produktów komercyjnych DJI. To właśnie ona sprawiła, że drony zaczęto używać do fotografowania i filmowania na masową skalę. Pierwsza generacja trafiła do sprzedaży w 2013 roku. Od tego czasu firma zdołała tak bardzo rozwinąć swoją technologię, że współczesne modele tylko z wyglądu przypominają swój pierwowzór, natomiast zastosowana w nich elektronika stoi na znacznie wyższym poziomie.

CZYTAJ TAKŻE – Jakiego drona kupić?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka wersji Phantoma 4. Łączy ich jednakowa, obła obudowa z czterema ramionami, dwoma sztywnymi nóżkami oraz 3-osiowym gimbalem podwieszonym pomiędzy nimi. Dotąd drony z tej serii charakteryzowały się białym kolorem, lecz od pewnego czasu dostępne są modele o oznaczeniu Obsidian, które – jak można się domyślić – zostały utrzymane w ciemnych barwach.

Ze względu na stosunkowo duży rozmiar możliwe było zastosowanie w Phantomie 4 wysokiej jakości sprzętu foto/video. W środku znajdziemy 1-calową matrycę o rozdzielczości 20 megapixeli umożliwiającej nagrywanie filmów 4K (max. 4096×2160). Kamera dobrze sobie radzi przy różnych warunkach oświetleniowych i świetnie stabilizuje obraz. Urządzenie potrafi unosić się w powietrzu przez ok. pół godziny. O bezpieczeństwo lotu dba system czujników wykrywających przeszkody z przodu, tyłu i poniżej drona.

Drony i akcesoria

DJI Spark

Spark to zupełne przeciwieństwo Phantoma. DJI wprowadzając go na rynek udowodnił jak bardzo potrafi zminiaturyzować swój sprzęt, zachowując przy tym dobre parametry. Spark ma zaledwie 14,3 cm szerokości i długości oraz waży tylko 300 gramów, a więc zgodnie z prawem można nim latać rekreacyjnie bez żadnych pozwoleń (oczywiście trzeba pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa!). Mimo swoich kompaktowych rozmiarów jest w stanie rozpędzić się nawet do 50 km/h.

Drona wyposażono w 2-osiowy gimbal z 12-megapixelową kamerą wykonującą zdjęcia w rozdzielczości 3968×2976 px i filmy Full HD. Modelem można sterować nie tylko przy użyciu dołączonego kontrolera, ale też za pomocą… własnych dłoni. Urządzenie umie bowiem odczytywać gesty. Ponadto Spark dysponuje automatycznymi trybami lotu, dzięki którym można wykonać efektowne ujęcia, czy śledzić obiekt z określonej perspektywy.

DJI Mavic

Seria Mavic wypełnia lukę pomiędzy dużym Phantomem, a malutkim Sparkiem. Drony z tej linii posiadają składane ramiona, co sprawia, że są idealne do podróży, gdyż nie zabierają wiele miejsca. Konstruktorzy pomyśleli nawet o odkręcanych drążkach kontrolera, aby transportowanie całego zestawu sprawiało jak najmniej problemów.

CZYTAJ TAKŻE – Dlaczego warto mieć drona?

Mavic 2 Pro jest kompaktowym dronem do profesjonalnych zastosowań. Wyposażono go w zaawansowaną kamerę szwedzkiej firmy Hasselblad z matrycą 20 MP i regulowaną przesłoną f/2.8 – f/11. Dron umożliwia m.in. wykonywanie zdjęć w technice HDR, a dzięki funkcji HyperLight ograniczono ilość szumów na nocnych fotografiach.

Mavic Air to mniejszy brat Mavica. Jego waga pozwala latać rekreacyjnie bez uprawnień lotniczych, natomiast jakość rejestrowanego obrazu jest zbliżona do pełnowymiarowych dronów. Air posiada 3-osiowy gimbal, nagrywa filmy w 4K, dysponuje trybami automatycznymi i jest w stanie tworzyć materiały slow-motion.

DJI Tello

To najmniejszy, niespełna 10-centymetrowy dron o wadze zaledwie 80 g. Stworzono go przede wszystkim z myślą o zabawie. Tello może wystartować wprost z ręki, a nawet można go podrzucić w górę i sam uniesie się w powietrzu. Dron jest w stanie wykonywać efektowne akrobacje 8D, a dzięki osłonom śmigieł i funkcji wykrywania kolizji zabawa jest bezpieczna.

CZYTAJ TAKŻE – Recenzja drona Overmax OV-X-BEE Drone 2.4

Twórcy urządzenia pomyśleli o tym, by mogło być wykorzystywane również do nauki. Tello można samodzielnie zaprogramować przy użyciu systemu Scratch stworzonego przez MIT. W ten sposób dzieci i młodzież może poznać podstawy programowania podczas zabawy i zdobyć umiejętności, które przydadzą im się w dorosłym życiu.

Drony DJI są dla wszystkich

Firma DJI tak dopracowała swoją technologię, że dronami jej produkcji może posługiwać się każdy, bez względu na posiadaną wiedzę i umiejętności. Trzeba jednak pamiętać, by korzystać z nich w sposób odpowiedzialny i nie stwarzać zagrożenia dla innych osób. Zróżnicowanie dostępnych modeli jest na tyle duże, że bez problemu da się wybrać produkt dopasowany do swoich potrzeb i zasobności portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.