Suszarka kondensacyjna czy wywiewowa – jaką wybrać?

Suszarka elektryczna Miele

Powoli coraz więcej osób decyduje się na wstawienie suszarki automatycznej do swojego domu. Ich użytkowanie jest bardzo wygodne i pozwala na pozbycie się nieestetycznych sznurków na pranie. Tylko który rodzaj suszarek wybrać: Kondensacyjną, czy wentylacyjną?

Suszarki elektryczne oszczędzają nasz czas

Pralki miały nas wyręczyć w domowych obowiązkach związanych z czyszczeniem ubrań. Są świetne w tej roli, ale tylko do pewnego momentu. Niestety mimo wirowania rzeczy po wypraniu są wilgotne, dlatego przed schowaniem ich do szafy trzeba je jeszcze wysuszyć. To zazwyczaj robi się ręcznie, więc szczególnie w dużych rodzinach ta czynność wiąże się ze stratą sporej ilości czasu.

CZYTAJ TAKŻE – Pralko-suszarka – czy warto ją kupić?

Ciuchy wiszące na sznurkach w łazience, balkonie lub w ogrodzie nie wyglądają zbyt ładnie. W dodatku suszenie ich w środku domu powoduje wzrost wilgotności, co w następstwie może prowadzić do powstawania grzyba na ścianach. Z kolei wywieszanie na zewnątrz również może sprawiać różne kłopoty, bowiem silny wiatr może zerwać nasze ubrania, a ostre słońce uszkodzić tkaniny.

Nic więc dziwnego, że mnóstwo osób chce zautomatyzować nie tylko sam proces prania, ale także suszenia ubrań. Na szczęście suszarki elektryczne są coraz tańsze i lepsze, dlatego jest coraz mniej powodów, by wstrzymywać się z ich zakupem.

Suszarki wywiewowe wymagają odpowiedniej wentylacji

W sklepach są dostępne dwa rodzaje suszarek automatycznych: wywiewowe (ewakuacyjne) i kondensacyjne. W ostatnim czasie liczba tych pierwszych bardzo zmalała, ale wciąż jeszcze można się na nie natknąć. Różnica pomiędzy nimi polega na sposobie usuwania wilgoci z urządzenia. W wywiewowych – jak nazwa wskazuje – ciepłe powietrze zawierające parę wodną jest wydmuchiwane na zewnątrz suszarki.

CZYTAJ TAKŻE – Nowości od MIELE – suszarki TDB230WP Active oraz TCE530WP Active Plus

Z tego względu, żeby z nich korzystać trzeba posiadać możliwość podłączenia sprzętu do przewodu wentylacyjnego, a to zwykle nie jest możliwe w typowych mieszkaniach i na ich posiadanie mogą sobie zazwyczaj pozwolić tylko właściciele domów jednorodzinnych. Ta cecha determinuje również ich lokalizację, ponieważ suszarkę tego typu nie można postawić w dowolnym miejscu – trzeba ją usadowić w pobliżu komina wentylacyjnego.

Nie potrzebujesz przeróbek budowlanych by używać suszarki kondensacyjnej

Suszarki kondensacyjne praktycznie zdominowały dziś rynek. Ich zakup nie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia prac budowlanych, gdyż para wodna z odzieży w wyniku schładzania skrapla się do specjalnego pojemnika. Po wysuszeniu ubrań wystarczy go wyjąć i opróżnić jego zawartość do umywalki. Niektóre modele potrafią wyręczyć nas i w tej kwestii. Po podłączeniu ich do odpływu woda sama będzie odprowadzana do kanalizacji, tak, jak to dzieje się podczas prania.

Wśród modeli dostępnych w sprzedaży są suszarki kondensacyjne z pompą ciepła. Urządzenia w nią wyposażone są bardziej ekologiczne, bo zużywają do pracy znacznie mniej prądu. Poszczególne suszarki posiadają też funkcję pary, która dodatkowo ułatwia prasowanie.

Suszarki do ubrań

W tej chwili najlepszym wyborem wydają się być suszarki kondensacyjne. Typ wywiewny jest co prawda tańszy w zakupie, ale koszty eksploatacji i niezbędnych przeróbek budowlanych sprawiają, że różnica w cenie jest tylko iluzoryczna. Tymczasem z roku na rok suszarki kondensacyjne stają się coraz tańsze, a przede wszystkim oferują znacznie większe możliwości. Decyzja o wyborze najlepszego rodzaju urządzenia powinna być więc prosta…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.